رسانه 24
رسانه 24

یاری فایلمقاله درباره آشنایی با کافکا (داستان سرای غربی)

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره آشنایی با کافکا (داستان سرای غربی) با و پر سرعت .

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 26

 

مقالة:

آشنایی با کافکا (داستان سرای غربی)

فهرست:

شرح حال

عقاید و نظریات مذهبی

سبک نوشتاری

فعالیت‌های ادبی

تفسیر نقادانه

تاریخ انتشار

ترجمه

آثار

دو داستان از کافکا

شرح حال:

کافکا در یک خانوادهٔ آلمانی‌زبان یهودی در پراگ به دنیا آمد. در آن زمان پراگ مرکز کشور بوهم، پادشاهی‌ای متعلق به امپراطوری اتریش و مجارستان بود. او بزرگترین فرزند خانواده بود و دو برادر کوچکتر داشت که قبل از شش سالگی فرانتس مردند و سه خواهر که در جریان جنگ جهانی دوم در اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها جان باختند.

کافکا زبان آلمانی را به عنوان زبان اول آموخت، ولی زبان چکی را هم تقریباً بی‌نقص صحبت می‌کرد. همچنین با زبان و فرهنگ فرانسه نیز آشنایی داشت و یکی از رمان‌نویسان محبوبش گوستاو فلوبر بود. آموزش یهودی او به جشن تکلیف در سیزده سالگی و چهار بار در سال به کنیسه رفتن با پدرش محدود بود. کافکا در سال ۱۹۰۱ دیپلم گرفت، و سپس در جار یونیورسیتی پراگ شروع به تحصیل رشتهٔ شیمی کرد، ولی پس از دو هفته رشتهٔ خود را به حقوق تغییر داد. این رشته آیندهٔ روشن‌تری پیش پای او می‌گذاشت که سبب رضایت پدرش می‌شد و دورهٔ تحصیل آن طولانی‌تر بود که به کافکا فرصت شرکت در کلاس‌های ادبیات آلمانی و هنر را می‌داد. کافکا در پایان سال اول تحصیلش در با ما برود آشنا شد که به همراه فلی ولش رو مه‌نگار ـ که او هم در رشتهٔ حقوق تحصیل می‌کرد ـ تا پایان عمر از نزدیک‌ترین دوستان او باقی ماندند. کافکا در تاریخ ۱۸ ژوئن ۱۹۰۶ با مدرک ای حقوق فارغ‌ حصیل شد و یک سال در دادگاه‌های شهری و جنایی به عنوان کارمند دفتری خدمت وظیفهٔ بدون حقوق خود را انجام داد.

کافکا در ۱ نوامبر ۱۹۰۷ به استخدام یک شرکت بیمهٔ ایتالیایی به نام icurazioni generali درآمد و حدود یک سال به کار در آنجا ادامه داد. از نامه‌های او در این مدت برمی‌آید که از برنامهٔ ساعات کاری ـ هشت شب تا شش صبح ـ ناراضی بوده چون نوشتن را برایش سخت می‌کرده‌است. او در ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۰۸ استعفا داد و دو هفته بعد کار مناسب‌تری در مؤسسهٔ بیمهٔ حوادث کارگری پادشاهی بوهم پیدا کرد. او اغلب از شغلش به عنوان «کاری برای نان در آوردن» و پرداخت مخارجش یاد کرده‌است. با این وجود او هیچ‌گاه کارش را سرسری نگرفت و ترفیع‌های پی در پی نشان از پرکاری او دارد. در همین دوره او کلاه ایمنی را اختراع کرد، و در سال ۱۹۲ به دلیل کاهش


با


مقاله درباره آشنایی با کافکا (داستان سرای غربی)بدمیننتون

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل بدمیننتون با و پر سرعت .

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 14

 

لباس

- لباس : لباس بازیکنان باید مطابق قوانین بین المللی بازی ، سبک و آزاد و به رنگ سفید باشد تا ورزشکاران بتوانند حرکات مانوری لازم را به راحتی انجام دهند . همچنین لباس باید قابلیت تبادل حرارتی بدن را داشته باشد .

کفش

- کفش : کفش مناسب برای بازی بدمینتون در سالن باید دارای کف پلاستیکی صاف و برای بازی در فضای باز باید با کف آجدار باشد . بطور کلی کفش بازیکنان باید به گونه ای پیش بینی شود که دارای ویژگیهای مورد نیاز برای استفاده بر روی کفپوش بوده و مطابق قوانین بین المللی باشد پوشیدن جورابهای ضخیم برای محافظت از پاها مفید است .

درایو

درایو ، ضربه ای است که از سمت راست و یا چپ بدن و یا اطراف سر به شکل فورهند یا یک هند زده می شود و شامل موازی سطح زمین و هم سطح قسمت بالایی نور به طور افقی به زمین ارسال می گردد . ( شکلهای 1-8 و 2-8 و 3-8 ) .

در این ح صفحه راکت به صورت افقی با زاویه تقریباً 90 درجه به شاتل به وسط و یا انتهای زمین حریف ارسال می شود .

شرط موفقیت در این ضربه دریافت شاتل از بالا و هم سطح نور است که ممکن است از جلو و یا کنار بدن اجرا گردد .

پیشنهادهایی برای انجام بهتر ضربه درایو

پاها به اندازه عرض شانه ها باز باشد .

پاها کمی خمیده باشد و حرکت بر روی پنجه های پا صورت گیرد .

درایو یک نوع ضربه حمله ای محسوب می شود و برای انجام موفق تر آن باید شاتل را از جلوتر و بالاتر زد .

با گردش بدن و یا بالاتنه به سمت شاتل (‌فورهند و یک هند ) ، انجام حرکت آسان تر می گردد و نیروی وارد بر شاتل هم افزایش می یابد .

اسمش

این ضربه به حداکثر قدرت نیاز دارد و بازیکن با شدت بسیار زیادی شاتل را به سمت پایین و هدف مورد نظر در زمین حریف ارسال می دارد .

برای انجام هر چه بهتر این تکنیک ، ضرورت دارد که ح اصلی ضربه زدن به طور کامل انجام گردد و پس از آن با هماهنگی هر چه تمام تر به شاتل ضربه زده شود .

همچنین لازم است برای رسیدن به هدف فوق ، بازیکن با حرکت و کار صحیح پاها به محل ضربه زدن برسد و با ح درست گرفتن راکت به شاتل ضربه مناسی را بزند تا شاتل بدرستی به هدف مورد نظر اصابت نماید .

پس از رسیدن بازیکن به محل مورد نظر ،‌ ح اصلی ضربه زدن را به شکلی می گیرد که وزن بدن در ابتدا روی پای عقب است و با حرکت راکت به تدریج به پای جلو منتقل می شود و راکت با دست کشیده ،‌ از بالاترین و جلو ترین نقطه ممکن شاتل را می زند .

انتقال وزن بدن و ح گردش به جلو دست به کار مچ کمک خواهد کرد که شاتل بدرستی و با سرعت و شدت حداکثر به زمین ارسال شود . ( شکل 4-8 )

در یک ضربه اسمش کامل ، شاتل باید به شکل خط مستقیم فرستاده شود و با شدت و حداکثر قدرت از روی نور عبور نماید ( شکل 5-8 )

شکل (‌ 5-8 ) مسیر پرواز شاتل در اسمش

به عبارت دیگر از زمانی که راکت به شاتل برخورد می کند . شاتل باید مستقیم به طرف پایین و نقطه مورد نظر در زمین حریف مسیر خود را طی کند .


با


بدمیننتونمقاله درباره آشنایی با دیدگاه مولوی در ارتباط با تعلیم و تربیت

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره آشنایی با دیدگاه مولوی در ارتباط با تعلیم و تربیت با و پر سرعت .

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 17

 

مقالة:

آشنایی با دیدگاه مولوی در ارتباط با تعلیم و تربیت

فهرست:

خلاصه شرح حال مولانا

مهرورزی در تعلیم وتربیت از دیدگاه مولوی

مثنوی کت تربیتی

بررسی دیدگاه مولوی در راتباط با تعلیم و تربیت

خلاصه شرح حال مولانا

عالم عامل و عارف کامل صاحب علم الیقین مولانا جلال الدین محمد بن محمد بن الحسین البلخی قدس سره مولود شریفش در قبة ال بلخ از بلاد اسان در ششم ربیع الاول سنه 604 هجری روی نمود. پدران آنجانب از علما و فضلای کبار آن دیار بوده اند. گویند مولانا در کودکی به هر سه یا چهار روز یک بار افطار می نمود و در سن شش سالگی با والد خود مولانا بهاالدین محمد ملقب به سلطان العلما او را اتفاق سفر افتاد . مولانا بهاالدین در نیشابور با جناب شیخ فریدالدین عطار قدس سره ملاقات نموده جناب شیخ کتاب اسرار نامه را که یکی از مولفات خود بود به مولانا جلال الدین عنایت فرمود و به مولانا بهاالدین گفت که این فرزند را گرامی بدار زود باشد که از نفس گرم آتش به سوختگان عالم بزند. سپس مولانا بهاالدین جناب شیخ را وداع کرده عازم بیت الله الحرام گردید و به بغداد آمد و در بغداد بزرگان و دانشمندان لوازم احترام نسبت به آن جناب به جای آوردند مولانا بهاالدین در آنجا مدت یک ماه تفسیر بسم الله فرمود چنانکه تقریر روز اول به ثانی نسبت نداشت . جمعی که طرف سلطان علاالدین کیقباد سلجوقی از کشور روم به دارالخلافه بغداد آمده و آن تقریر دلپذیر را استماع نموده بودند چون به روم بازگشتند از مناقب مولانا آنچه مشاهده کرده بر سلطان عرضه داشتند. سلطان را در غیاب اعتقادی راسخ در حق وی پدید آمد و تمنای ملاقات مولانا را داشت. تا اتفاقا مولانا را عزیمت حجاز افتاد و از آنجا به طرف شام عبور فرمود و در آنجا مولانا سید برهان ترمذی که از مریدان و همراهان وی بود رحلت نمود و در حین وفات به مولانا بهاالدین وصیت کرد که شما به طرف روم عزیمت فرمایید که جهت شما در آنجا فتوحی باشد . مولانا قبول نموده به مدینه ارزنجان آمده در خانقاه عصمتیه تاج ملک خاتون سلطان علاالدین نزول فرمود و پس از مدتی اقامت به طرف روم رهسپار گردید. چون به صحرای قونیه رسید سلطان با جمیع اکابر و ارکان ت مولانا را استقبال نموده به شهر درآورند و به منزلی که در خور آنجناب بود در آورده و خدمات به جای آوردند. در آن اوان مولانا جلال الدین به سن 14 سالگی بود و در آن صغر سن از علمای بزرگ به شمار می آمد . چون والد بزرگوارش در سنه 631 رحلت نمود مولانا به موجب وصیت والد بر مسند افاده قدمت گذاشت و لوای نشر علوم و درس فنون و امر معروف و نهی از منکر برافراشت و ذات ملک صفات او را از ریاضات و مجاهدات و مکاشفات روی داد و به صحبت حضرت خضر (علی نبینا و آله السلام) رسیده و جمعی کثیر از عرفای عصر را ملاقات نمود آ الامر نمود به خدمت تاج العارفین


با


مقاله درباره آشنایی با دیدگاه مولوی در ارتباط با تعلیم و تربیتمقاله درباره اختیارات ولی فقیه از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره اختیارات ولی فقیه از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی با و پر سرعت .

مقاله درباره اختیارات ولی فقیه از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی


مقاله درباره اختیارات ولی فقیه از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی

لینک پرداخت و در "پایین مطلب"

 فرمت فایل: word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

 تعداد صفحات:70

فهرست مطالب مقدمه

بخش اول: ولایت مطلقه فقیه

فصل اول: نظریه در باب حکومت: انتصاب یا انتخاب؟

گفتاراول:‌ نصب خاص و نص عام در حاکم

گفتار دوم: چگونه می توان فقیه جامع الشرایط و مبسوط الید را از میان فقها تشخیص داد؟

فصل دوم:‌ ضرورت ولایت مطلقه فقیه

گفتار اول: معانی ولایت (تکوینی،تشریعی، مطلقه)

گفتار دوم: حدود اختیارات ولی فقیه

گفتارسوم: تشکیک در ولایت مطلقه از سوی بد شان

الف: آیا کاربرد صحیح حجر در امور عمومی صحیح است؟

ب : آیا لازمه محجوریت، ناتوانی از تصدی است؟‌

ج: مردم در نظام ، ناتوان و محجور فرض نمی شوند.

د: آیا ولی فقیه بر فقها نیز ولایت دارد؟‌

بخش دوم: اختیارات ولی فقیه در خارج از مرزها
 • فصل اول: مسائل مطروحه
 • فصل دوم:‌ پاسخ به سؤالات مطروحه
 • فصل اول: ماهیت کار مجتهد و ولی فقیه و تفاوت آن دو
 • فصل دوم:‌ یا افقه
 • فصل سوم: تفاوت حکم و فتوا
 • فصل چهارم:‌قوانین ثابت و متغیر

بخش سوم:‌رابطه مرجعیت و گفتار اول: منشأ تییر حکم در مقام ‹‹ثبوت››

گفتار دوم: تغییر حکم، تابع تغییر زمان

گفتار سوم:‌تغییر حکم،‌ تابع تغییر قید موضوع

-فصل پنجم: تزاحم دو حکم و اهمیت ملاک

بخش چهارم:‌ پرسشها و پاسخها ( مصباح)

 • þ سؤال اول: آیا اختیارات و وظایف ولی فقیه منحصر به اموری است که در قانون اساسی آمده است؟‌
 • þ سؤال دوم:‌ آیا ولایت مطلقه فقیه، به اندازه ولایت انبیا ولایت ان است؟‌
 • þ سؤال سوم:‌ با توجه به اینکه مطلق است، آیا وی می تواند اصول دین و احکام آن را تغییر دهد؟
 • þ سؤال چهارم: اگر فتوای ولی فقیه با فقهای دیگر اختلاف داشته باشد چه باید کرد؟‌
 • þ سؤال پنجم:‌ آیا در نظام ی، فقیه مردم است؟‌
 • þ سؤال ششم: جایگاه مراجع تقلید در نظام ولایی کجاست؟
 • þ سؤال هفتم:‌ منظور اینکه ولی فقیه می تواند احکام فرعی را تغییر دهد،‌چیست‌؟
 • þ سؤال هشتم:‌ با توجه به اختیارات ولی فقیه،‌اگر به طور همزمان وی،‌خبرگان رامنحل و مجلس خبرگان وی را عزل کند چه باید کرد؟‌

منابع و مأخذ


مقدمه:

فرازی از سخنان آقای مصباح یزدی:‌

امروز روشن شده است که تنها چیزی که مانع منافع دنیوی مستکبرین می شود، همین دین است و دین برای آنها خطرساز است. امروز کاملاً با صراحت دشمنان به این مطلب اعتراف می کنند که محور اصلی برنامه ی ما، محو اصل است. دشمن به صورت های مختلف در پی برانداختن می باشد[1].

وظیفه ما است که نظام ی خود را حفظ کنیم، شیاطین کارشان القاء شبهه است، ما باید جواب منطقی برای شبهات بیاوریم تا مردم آگاه و بیدار شوند.

پروردگارا! تو را به خون سیدال ء قسم می دهم این نظام را تا ظهور زمان (عج) در پناه مهدی فاطمه حفظ بفرما!

بخش اول: ولایت مطلقه فقیه

ولایت مطلقه فقیه از مطلوبترین مفاهیم حقوقی- است که در ایران مطرح شده است، هم بدان جهت که دشمنان مغرض و سرسختی دارد و هم از آن رو که بسیاری از دوستان و طرفدارانش تنیین های صحیح و استواری ارائه نداده، بیشتر به تمجید می پردازند.

تحقیق حاضر متکفل آن است که حدود و اختیارات ولی فقیه را بیان کند و لازم اسـت که ولایت مطلقه فقیه را تبیین کرده اما قبـل از آن بـاید به انتصاب یا انتخابـی بودن بپردازیم، زیرا انتصاب و انتخاب هر کدام به تنهـایی ،‌مـعانی مـتفاوتی از ولایت مطلقه ارائه می دهند. به عبارت دیگر فقهایی که طرفدار انتخاب فقیه، از سوی مردمند فقط فقیه منتخب مردم را دارای ولایت می دانند.

در واقع فقهای جامع الشرایط متعددی که در یک جامعه حاضرند،‌ مطابق نظریه نصب، خود به خود و به صورت قهری دارای ولایتند. اما بر اساس نظریه انتخاب، آن فقها فقط ک داهای ب قدرتند و تنها آن فقیهی حق ولایت دارد که از سوی مردم برگزیده شود[2] .

پس لازم می آید قبل از پرداختن به مسأله ولایت مطلقه ابتدا منشاء آن را معین کنیم، که آیا انتص است یا انتخ ؟‌

فصل اول: نظریه در باب حکومت : انتصاب یا انتخاب؟‌

دلایل متعددی وجود دارد مبنی بر این که حاکم ی باید از جانب خداوند تعیین گردد وبه عبارت دیگر،‌حاکم ی در هر زمان باید به نوعی از ناحیه خداوند ‹‹ نصب ›› شود و هیچ چنین انتص از جانب خودش نمی تواند داشته باشد این ضابطه حتی در مورد شخص نیز ساری و جاری است و در این زمان نیز ضابطه همین است و تغییری نکرده است[3].

از جمله یکی از علل آن:‌ اطاعت انسانها از یکدیگر نیازمند ادله کافی است و چون هیچ حکمی نمی تواند بیرون از چارچوب احکام تکلیفی، برای انسان مسلمان ا ام آمده باشد لذا اطاعت افراد از دیگری ولو آنکه فقیه باشد،‌نیازمند یک حکم تکلیفی معین است که از سوی خدا یا یا معصوم (علیه السلام) بیان شده است،‌ چرا که آنان دارای ولایت تکوینی و تشریعی می باشند و منصوبین آنها نیز ولایت می یابند و اطاعت از آنها ا امی است،‌ فقهای جانبدار[4] نظریه انتصاب فقیه،‌مبنای مشروعیت را در انتصاب دانسته و برای رأی مردم و پذیرش آنان در امر مشروعیت دخلی قائل نیستند ولی همین فقها اذعان دارند که دخ یکجای همه فقها در امور مسلمانان هرج و مرج به دنبال دارد. لذا تأکید می کنند که تشکیل حکومت بر فقها واجب کفایی است و در صورت انجام آن از سوی یک فقیه ، از فقهای دیگر ساقط می شود

در نتیجه نظریه انتخاب برای رد می شود. حالا بعد از بیان نظریه فقهای م ع نصب و ذکر یک دلیل، بر آن هستیم که معنای نصب را بدانیم که در گفتار اول می آید. و همچنین دلایل نصب ولی فقیه را در احادیث و آیات بررسی ‌می‌کنیم.


با


مقاله درباره اختیارات ولی فقیه از دیدگاه آیت الله مصباح یزدیمقاله درباره آشنایی با بی نهایت هاو دترمیان و ارائه فرمولها

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره آشنایی با بی نهایت هاو دترمیان و ارائه فرمولها با و پر سرعت .

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 17

 

مقالة:

آشنایی با بی نهایت هاو دترمیان و ارائه فرمولها

فهرست:

بی نهایت ها

نگرش باستانی در مورد بی نهایت

نگر ش های نوین آغازین در مبحث بی نهایت ها

ادراک ریاضی در مبحث بی نهایتها

 نظریات مدرن بی نهایت ها

مطلق

اعداد اول

دترمیان با فرمول

بی نهایت ها

بی نهایت (از واژه لاتین "finitus" به معنی "محدود" گرفته شده – علامت ریاضی: ∞) چیزی است که "محدود" نیست، که در آن هیچ محدودیتی زمانی و فضایی وجود ندارد.در ریاضیات، با اصطلاح "انتقال-از-محدود(transfinite)" مشهور است؛ و چیزی است که فقط محدود نباشد، ولی ممکن است محدودیتهای دورتر از آن داشته باشد.

نگرش باستانی در مورد بی نهایت :

نگرش باستانی از ارسطو آغاز شده است:“... تفکر درباره یک عدد بزرگ همیشه ممکن است: چون تعداد دفعاتی که میتوان یک مقدار را به دو نیمه تقسیم کرد، بی نهایت است. بنابراین بی نهایت، امکان بالقوهای است که هرگز بالفعل نمی گردد؛ تعداد اجزایی را که می توان به دست آورد، همیشه از هر عدد معینی بیشتر است."

به این مورد اغلب بی نهایت "بالقوه" اطلاق می شود، به هرحال دو نظریه در این مورد با هم ترکیب شده اند:

یکی اینکه همیشه پیدا چیزی هایی که تعداد آنها از هر عددی بیشتر باشد ممکن است، اگرچه آن چیزها عملا وجود نداشته باشند.

دیگر اینکه ما می توانیم بدون محدودیتی، اعداد بالاتر از محدود را شمارش کنیم. مثلا "برای هر عدد صحیح n، یک عدد صحیح m (m > n) وجود دارد همچنین ( phi(m". دومین نگرش را بصورت واضح تر در آثار نویسندگان قرون وسطایی مثل william of ockham میتوان یافت:

(هر زنجیره حقیقتا وجود دارد. بنابراین هر یک از اجزاء آن واقعا در طبیعت وجود دارد. اما اجزاء زنجیره نامحدود هستند چون هیچ عدد بزرگی نیست که عددی بزرگتر از آن نباشد، پس اجزاء نامحدود واقعا وجود دارند.)

اجزاء از بعضی جهات واقعا وجود دارند. بهرحال، در این نگرش، هیچ بزرگی بی نهایتی نمی تواند یک عدد داشته باشد، چون هر عددی را که تصور کنیم، همیشه عددی بزرگتر از آن وجود دارد: "هیچ بزرگی (از لحاظ عددی) نیست که بزرگتر از آن نباشد". aquinas همچنین بر ضد این نظریه که بی


با


مقاله درباره آشنایی با بی نهایت هاو دترمیان و ارائه فرمولهامقاله درباره آشنایی با بانک مرکزی

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره آشنایی با بانک مرکزی با و پر سرعت .

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 9

 

 

موضوع:

آشنایی با بانک مرکزی

 

بانک مرکزی ایران

بانک مرکزی ایران

.[۲] بانک مرکزی ایران در تاریخ ۱۸ مرداد ماه ۱۳۳۹ تأسیس گردید.حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور، انتشار اسکناس و ضرب سکه‌های ف ی رایج کشور، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج کشور، تنظیم کننده نظام پولی و اعتباری کشور، نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری برخی از وظایف بانک مرکزی است.[۳]

بانک مرکزی به نهادی اطلاق می‌شود که مسولیت کنترل سیستم پولی کشور را عهده دار باشد. بانک مرکزی یک بانک تجاری نیست و نرخ بهره، میزان پول در گردش، تورم و حتی بیکاری و توزیع درآمد را می‌تواند در اه فعالیت خود قرار دهد. در برخی از کشورها (مثلاً ایران) این بانک به عنوان بازوی پولی ت عمل می‌کند [نیاز به ذکر منبع] ولی در برخی از کشورها مثلاً در کشورهای پیشرفته این بانک مستقل از ت و سیاستهای دوره‌ای تها به اه کلان خود می‌پردازد. درجه استقلال بانکهای مرکزی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. بانک مرکزی در واقع یک بانک تی است که عملیات عادی بانکی انجام نمی دهد،__

بلکه علاوه بر آنکه حق انتشار اسکناس در انحصار بانک مرکزی است این بانک موظف است که به طرق مختلف برای حفظ ارزش پول و جلوگیری از نوسانات شدید اقتصادی حجم پول و اعتبارات را تنظیم و کنترل کند. تشکیلات بانک مرکزی در کلیه کشورها ی ان نیست. در اغلب کشورها مانند انگلستان، فرانسه، سوئیس و بعضی دیگر از کشورهای اروپایی بانک مرکزی به صورت بانک واحدی در مرکز کشور تاسیس شده است. در کشور ، با توجه به وسعت این کشور و علل سیستم بانک مرکزی از دوازده بانک تشکیل می شود که در نقاط مختلف مستقر گردیده و عملیات آنها از طرف یک هیات مرکزی به نام شورای بانک های فدرال رزرو هماهنگ و کنترل می شود.

بانک مرکزی و ارتباط آن با ت

یک اصل پذیرفته شده این است که نظام بانکی نیاز به یک بانک مرکزی دارد و معدود کشورهایی را می توان در جهان یافت که فاقد بانک مرکزی هستند . اگرچه برخی از وظایف بانک مرکزی قبلا به وسیله بانکهای دیگری انجام می شد ، بانک مرکزی یک نهاد جوان است . فرانسه ، آلمان و انگلستان در قرن 19 بانک مرکزی خود را تاسیس د ، بانک مرکزی امریکا در سال 1920 تاسیس شد .

مهمترین وظایف بانک مرکزی اجرای سیاستهای پولی در یک کشور است . برای انجام این وظیفه بانک مرکزی باید به طور بسیار با ت همکاری کرده یا در کنترل ت باشد . علاوه بر این باید ابزارهایی برای اثر گذاردن بر سیاست اعتباری بانکهای تجاری در اختیار داشته باشد . بنابراین هدف بانک مرکزی حداکثر سود نیست و با بانکهای تجاری برای به دست آوردن مشتری رقابت نمی کند .

وم ارتباط نزدیک بین ت و بانک مرکزی باعث شده که در بعضی کشورها ، بانک مرکزی بانکی که متعلق به ت است ، باشد . بسیاری از بانکهای مرکزی بانکهای ملی شده هستند . امروزه تفاوت چندانی نمی کند که بانک مرکزی ملی شده یا خصوصی باشد ، زیرا فعالیتهای بانک به شدت تحت کنترل ت است .

ابزارهای سیاست بانک مرکزی

بانک مرکزی حجم قدرت ید را با کنترل بانکهای تجاری افزایش یا کاهش می دهد . این کنترل به چند دلیل امکان پذیر است :

بانکهای تجاری تصور می کنند که حفظ یک نسبت معقول نقدینگی عاقلانه می باشد . بنابراین مانده نقد نزد بانک مرکزی نگهداری می کنند . تا زمانی که نسبت نقدینگی حفظ میشود ، بسط یا انقباض اعتبار به وسیله بانکهای تجاری عمدتا به اندازه ذخایر نقدی که در اختیار دارند ، بستگی دارد .

ذخایر نقدی بانکها اسکناس و مسکوک موجود در صندوق بانک و س بانک نزد بانک مرکزی را شامل می شود . پس بنابراین اگر س بانک نزد بانک مرکزی کاهش یابد این


با


مقاله درباره آشنایی با بانک مرکزیمقاله درباره تعریف و آثار عقد ضمان

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره تعریف و آثار عقد ضمان با و پر سرعت .

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 15

 

مقالة:

تعریف و آثار عقد ضمان

فهرست:

تعریف عقد ضمان

آشنایی با آثار عقد ضمان

آثار ضمان بین ضامن و مضمون‌ له و مضمون عنه

تعهدات ضامن در رابطه با مضمون له و مضمون عنه

فصل چهاردهم قانون مدنی- درضمان عقدی

ضمانت با اذن مدیون

تعریف عقد ضمان

عقد ضمان ، عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه (عهده) دیگری است، به عهده بگیرد؛ متعهد را ضامن، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث را مضمون عنه یا مدیون اصلی می گویند. ضمان در لغت به معنى قبول ، پذیرفتن و بر عهده گرفتن وام دیگرى است و در اصطلاح م م شدن به این است که هرگاه ى به عهد خود وفا نکرد از عهده خسارت (فرهنگ معین) برآید.

و زام به اینکه هرگاه چیزى از میان رفت مثل یا قیمت آن را بدهد و ضمانت (فرهنگ عمید.) در لغت به معنى پایندانى و کفیل شدن و تعهّد ى را نیز آمده است. (فرهنگ معین).

آشنایی با آثار عقد ضمان

و در اصطلاح عامیانه دین به‌جاى کف و ضمانت هم به‌کار رفته است و ضمانت‌نامه و اقسام آن مانند ضمانت اصلى ـ ضمانت فرعی، ضمانت بانکی، ضمانت‌نامه شخصى و ضمانت‌نامه ملکى نیز در همین معنا و مفهوم مورد استفاده قرار گرفته است. معمولاً در بین همه طبقات مردم و نیز سازمان‌ها و مراجع خصوصى و عمومى موضوع ضمانت و ضمانت‌نامه معمول و متداول است که به چند مورد از موارد آن به‌شرح زیر اشاره مى‌گردد.

ـ ممکن است ى بخواهد از دیگرى یا صندوق قرض‌الحسنه وامى دریافت نماید مؤسسه یا ى که مى‌خواهد به او قرض بدهد به‌علت عدم شناخت و عدم اعتماد از او مى‌خواهد که ضامنى معرفى نماید یعنى آدم معتبرى بیاید و ضمانت او را بنماید که اگر این فرد وام را نپرداخت و یا قادر به پرداخت آن نبود ضامن بپردازد.

- اگر ى در مراجع قضائى مثلاً بازپرسى یا دادگاه‌ها بوده و جرم او خیلى شدید نباشد ممکن است با معرفى ضامن او را آزاد نمایند به چنین ضامنى در قانون آئین دادرسى کیفرى کفیل و به ضمانت کف گفته مى‌شود و هرگاه متّهم را احضار نمودند و او بدون داشتن عذر موجّه حاضر نگردید کفیل (ضامن) باید او را معرّفى نماید در غیر این‌صورت مبلغى به‌عنوان وجه‌الکفاله برابر قانون از او اخذ مى‌شود.

ـ در موقع استخدام در ادارات و مؤسسات تى و وابسته و یا سایر شرکت‌هاى خصوصى متقاضى استخدام باید ضمنى معرفى نماید تا خیال سازمان و مؤسسه از ناحیه کارمندى که استخدام نموده است راحت باشد تا اگر مستخدم در حین کار مرتکب خبط و خطائى شد و یا به تعهّد خود عمل ننمود ضامن مخارج لازمه را بپردازد.

با ذکر این نمونه‌ها و با توجه به موقعیّت اجتماعی، مسئله ضمانت علاوه بر قانون


با


مقاله درباره تعریف و آثار عقد ضمانمقاله فرایند تربیت فرزندان در شه دینی

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله فرایند تربیت فرزندان در شه دینی با و پر سرعت .

مقاله فرایند تربیت فرزندان در شه دینی


مقاله فرایند تربیت فرزندان در شه دینی

لینک پرداخت و در "پایین مطلب"

 فرمت فایل: word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

 تعداد صفحات:49

چکیده:

تربیت دینی به مفهوم فراگیر آن که به معنای آموزش و پرورش دینی است؛ می‌تواند کلیدی‌ترین نقش را در توسعه معنوی و کمال یک جامعه دینی ایفا نماید. هرگونه کاستی یا کوتاهی در این امر، موجب بروز اختلالات و نابهنجاری‌‌های جبران ناپذیری در پرورش نسل نوین هر جامعه می‌شود. از این‌رو، برای اصلاح جامعه و پیشگیری از انحرافات اجتماعی، لازم است، فرایند تربیت در شه دینی، شناسایی شود. از آن‌جا که آغاز این امر در خانواده است، این گفتار فرآیند آموزش و پرورش دینی را از خانواده آغاز و در گستره‌های فراتر دنبال می‌کند. روش‌ها و را ارهای زمینه‌سازی تربیت دینی پیش از تولد، آغاز تولد و پس از آن را در چارچوب کریمه‌های قرآنی، سیرة و ان معصوم به بحث می‌گذارد. را ارهای بهینه‌سازی فرایند پرورش دینی در خانواده، در قالب بحث‌هایی همانند پیشگیری از تحریکات کودکان، ابراز مهر و محبت، تأمین امنیت، تکریم و احترام فرزندان و بازی کودکان دنبال شده و پس از طرح عمده‌ترین عوامل ضعف و کاستی تربیت دینی فرزندان و آسیب‌شناسی آموزش دینی، به برخی از روش‌های درست برخورد با نوجوانان اشاره شده است.

واژگان کلیدی:

تربیت دینی، پرورش، آموزش، انحرافات اجتماعی، تکریم فرزندان، مهرورزی، تبعیض، تحریکات ، تأمین امنیت، صداقت، خانواده، بازی کودکان

بهینه‌سازی تربیت دینی فرزندان و پیشگیری از آسیب‌ها و انحرافات تربیتی و سازوکارهای تربیتی جهت درک بیشتر لذت دینی دغدغة ذهن و دل همة پدران، مادران و مربیان دلسوز جامعه است. آمارهای نگران‌کنندة آسیب‌ها و انحرافات اجتماعی، حساسیت همه را برانگیخته و آنان را با این پرسش اساسی مواجه کرده که چه کاری باید انجام دهند؟ این دغدغه‌ها ما را بر آن داشت که به سراغ یکی از صاحب‌نظران علوم تربیتی و کارشناسی آموزش و پرورش کشور رفته و پرسش‌ها را در چند نشست با ایشان در میان بگذاریم. اینک بخش اول این نشست در موضوع فرایند تربیت دینی فرزندان در خانواده تقدیم می‌گردد.

تربیت دینی از حیث علوم تربیتی، چگونه مفهوم ‌شناسی می‌شود؟

مجموعة اقدامات رفتاری و گفتاری که به تربیت و سامان‌ی شخصیت دینی انسان می‌انجامد، فرایند تربیت دینی نام‌گذاری می‌شود. اما در مفهوم عام‌تر، تربیت دینی معادل واژة انگلیسیreligious education است که واژة education هم بر آموزش و پرورش و هم بر تربیت قابل اطلاق است. بکارگیری متغیر آموزش، در فرایند پرورش از این رو است که اقدامات پرورشی، جدا و بریده از عملکردهای آموزشی نمی‌توانند پیش برنده و مفید باشند. بسیاری از منش و ساختارهای شخصیتی که بر اثر اقدامات عملی و رفتاری در فرد ایجاد می‌شوند، ریشه آموزشی دارند. البته آموزش به تنهایی کافی نیست و اقدامات مکمل پرورشی هم، لازم و ضروری است. بنابراین، در جهت آسیب‌شناسی تربیت دینی، هم آسیب‌شناسی آموزش و هم آسیب‌شناسی پرورش دینی لازم است تا در پی این آسیب‌شناسی بتوان گام‌های مؤثری در پیشگیری از انحرافات اجتماعی برداشت؛ به ویژه در جامعة دینی ما که نقص در این امر می‌تواند از مهم‌ترین عوامل ایجاد انحرافات شمرده شود.[1]

برای شناخت را ارهای آموزشی و پرورشی دین، یادآوری دو نکته لازم است: نخست این که، پرورش یا آموزش یک فرایند است یعنی کاری ناگهانی نیست که بتوان با آن برخوردهای کلیشه‌ای کرد. دوم این‌که؛ در تربیت دینی، باید بین خود تربیت و زمینه‌سازی برای آن، جداسازی داشته باشیم. تربیت فرایندی است که باید آن را از نقطه صفر آغاز کرد و زمینه‌های تربیت هم، بخشی از این فرایند است. از این رو، پرداختن به زمینه‌های تربیت دینی نیز همانند خود تربیت مهم و سرنوشت ساز است. برای نمونه یکی از اه تربیت دینی این است که فرزندان ما اهل بیت و خاندان نبوت (ص) را الگو و مدل زندگی خود بدانند و پای در راه آنان بگذارند. بسترسازی و هموارسازی این الگوپذیری، در آموزه‌های دینی به صورت پای‌بندی به دستورها و آداب مستحب ویژه‌ای آمده است. شاید به سادگی نتوان برای برخی از این آداب، معیار و توجیه علمی پیدا کرد اما تأکید و عملکرد خود اهل بیت (ع) و توجه به پیامدهای مثبت آن، نشانگر وم پایبندی به این آداب است.

بنابراین، اگر هنگام بررسی تربیت دینی، گاه با بحران دین‌گریزی بعضی از جوانان و نوجوانان روبرو می‌شویم، باید در جمع بندی و داوری خود، بی‌توجهی به برخی از بسترهای تربیت را نیز به حساب آوریم. بسیار مهم است که در بررسی و مطالعة فرایند تربیت دینی، به بسترها و زمینه‌هایش نیز توجه کنیم. بسیاری از چالش‌ها و بحران‌های بزرگی که امروزه با آن مواجهیم، دستاورد و پیامد نادیده‌انگاری کارهای کوچکی است که در روان‌شناسی به آن «کوچک‌های بزرگ»[2] گویند.

خانواده چه نقشی در بهینه‌سازی تربیت دینی و پیشگیری از انحرافات اجتماعی می‌تواند داشته باشد؟

آ‎غاز تربیت، آموزش‌ها و پرورش‌های مستقیم و غیر مستقیم خانواده است. خانواده نقش بسترسازی و پیش‌گیری را ایفا می‌کند. اگر در خانواده فرهنگ‌سازی و درونی‌سازی ارزش‌ها درست و به موقع انجام شود، بسیاری از این مشکلات خود به خود از میان برداشته می‌شود. امروزه کارشناسان امور تربیتی معتقدند که اگر ما سرمایه‌گذاری‌های خود را از بسترسازی‌ها و پیشگیری‌ها آغاز کنیم، هم ریشه‌ای‌تر و اصولی‌تر و هم ارزان‌تر کار خود را پیش می‌بریم. به جای این‌که پس از مواجه شدن با هر مشکل با آن برخورد کرد، می‌توانیم بسیاری از این چالش‌ها را پیش از به وقوع پیوستن از میان برداریم.

تربیت دینی را از چه هنگامی آغاز کنیم؟

امروزه کارشناسان آموزش و پرورش، در تعیین نخستین و بهترین زمان آموزش و پرورش‌ دینی، با یکدیگر هم صدا و هم دیدگاه نیستند. برخی سن 6 سالگی، بعضی 7 سالگی و گروهی هم، هنگام تولد را بهترین نقطة آغاز می‌دانند. برخی از یافته‌های روان‌شناسی رشد، نشانگر این است که ما می‌توانیم ‌ای از اقدامات آموزشی یا پرورشی را، پیش از تولد آغاز کنیم. زیرا جنین آدمی حتی هنگام بودن در رحم، اث ذیری شناختی دارد. از نگاه ی نیز، تربیت دینی یک فرایند چند مرحله‌ای است که نقطه آغاز آن، پیش از تولد است.

1)- زمینه‌سازی تربیت دینی پیش از تولد

الف)- گزینش همسر

در ، آغاز تربیت دینی از هنگامی است که یک دختر و پسر بالنده و به رشد رسیده، خواهان همسرگزینی و آغاز یک زندگی مشترک بر‌می‌آیند و می‌خواهند دارای فرزند شوند. از آن‌جا که ویژگی‌های شخصیتی این دو، از کانال‌های وراثت و تربیت به فرزندان انتقال می‌یابد، این والدین هستند که زمینه و بستر تازه‌ای را برای نسل آینده خود پایه‌گذاری می‌کنند. از این رو، همسرگزینی و متغیر‌های دخیل در آن، در روایت‌ها گوناگونی مورد توجه قرار گرفته که به برخی از نمونه‌های این گفته‌ها اشاره می‌کنم:


با


مقاله فرایند تربیت فرزندان در شه دینیمقاله درباره تاریخ و صفویان

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره تاریخ و صفویان با و پر سرعت .

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 47

 

مقالة:

تاریخ و صفویان

فهرست:

نگاهی به تاریخ

پیشینه

زمینه و آغاز دوره صفویه و تاریخ

ارزش تاریخی دوره صفوی

نقش ت صفوی در بنیادگذاری تاریخ ی

نقش در ساختار قضایی حکومت صفویان

شه تاریخ عصر صفویه

تاریخ در دوره صفویه

دینداری صفوی

نگاهی به تاریخ

تاریخ به بررسی تاریخ به عنوان یک دین و همچنین به عنوان یک نهاد اجتماعی می‌پردازد.

پیشینه

دین در سده هفتم میلادی در شبه جزیره عربستان ظهور یافت. در خلال یک سده پس از پی ش آن، این دین موفق به ایجاد یک قلمروی ی شد که از اقیانوس اطلس در شرق تا آسیای میانه در غرب امتداد یافته بود. یکپارچگی امپراتوری ی دیری نپائید و بهزودی جنگهای داخلی در آن درگرفت که در میان تاریخنگاران ی به دوران فتنه معروفند. پس از این مرحله، دوره دیگری به نام دوره دوم فتنه نیز بر جامعه ی تأثیرگذار شد. پس از آن دودمانهای رقیب ادعای خلیفگی مسلمانان را داشتند و یکپارچگی جهان دیگر حاصل نشد.

اما از چندین سده بدین رو جریان های فکری ی رشد بسزایی دریکپارچگی جهان ی داشته و جهان شاهد جوشش عظیم ازموج بیداری ی درعصر حاضر میباشد.

عربستان در پایان قرن ششم میلادی در گیر و دار درد زایمان انتقال به مرحلهء یکتاپرستی بود. در دههء دوم قرن هفتم میلادی همزمان با گسترش در حجاز، در سه نقطهء دیگر عربستان نیز دین یکتاپرستی درحال شکل گرفتن بود و انی ادعای نبوت داشتند و دین نوینی را عرضه مینمودند. برای اینکه این موضوع را بهتر بشکافیم ابتدا باید به ترکیب قبایل عربستان در آن زمان نظری بیفکنیم.

وقتی خزش عربان به درون شام و عراق آغاز شد، طلیحه- سابق بنی‌اسد- نیز به حجاز برگشت و خود را تسلیم عمر کرد و با قبیله‌اش در لشکرکشیهای عراق شرکت جست. اما ازآنجا که او از کاهنانِ سنتی قبیله‌اش بود که پشت اندر پشت ادعای ارتباط با آسمانها و دریافت اخبار غیبی را می د، هیچگاه در پیش قوم خودش از ادعای نبوتش دست نکشید، و درعین اینکه همراه مسلمانان بود، خودش را یک برگزیدهء الله میدانست که با آسمان در ارتباط است. چند سال پس از این وقایع، وقتی عربها درحال محاصرهء نهاوند بودند، و آذوقهء افراد همراه طلیحه که از قوم خودش و پیروانش بودند ته کشید، یکی از اصحابش به نام جعفر ابن راشد از او تقاضا کرد که معجزه‌ئی کند تا پیروانش مواد غذائی به دست آورند و از گرسنگی تلف نشوند. طلیحه عبایش را برسر کشید و بر زمین و چنین وانمود کرد که میخواهد وحی بگیرد؛ و بعد از لحظاتی سربرداشته گفت: «البیان البیان، غنم الدهقان فی بستان مکان أروَنان». این گفته که گویا به طلیحه وحی شده بود، معنایش آن بود که در آن بستانی است و گله دهقان در بستان درحال چ ند. بنا برگفتهء طلیحه شماری افراد روان شدند تا به بستانی رسیدند و گله ی را یافتند و تاراج کرده به اردوگاه آوردند.


با


مقاله درباره تاریخ و صفویانپرش با نیزه 2

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل پرش با نیزه 2 با و پر سرعت .

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 19

 

پرش با نیزه

1- ویژگیهای تکنیکی پرش با نیزه

2- قوانین پرش با نیزه

3- مراحل آمو زش پرش با نیزه

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ویژگى‌هاى تکنیکى تکنیک پرش با نیزه مراحل کامل

 

تکنیک پرش با نیزه، به مراحل زیر تقسیم مى‌شود:

دورخیز و کاشتن نیزه، جهش، جمع‌شدن به عقب و کشش/چرخش، عبور از مانع و فرود.

یک دورخیز سریع موجب گرفتن نیزه پرش از ارتفاع بالا و استفاده از نیزه‌هاى غیرقابل انعطاف مى‌شود. ترکیب دورخیز و کاشتن صحیح و مناسب، شرط اصلى براى یک پرش موفقیت‌آمیز است.

- در خلال عمل جهش و خم‌ نیزه پرش مى‌باید حداکثر انرژى به نیزهٔ پرش منتقل شود.

- در خلال جمع‌شدن به عقب، کشش و چرخش، به‌قدر ممکن، انرژى ذخیره‌شده را انتقال مجدد دهید که این‌کار به اعمال عضلات فعال نیز کمک مى‌شود.

ویژگى‌هاى تکنیکى وضعیت گرفتن و حمل نیزه پرش

هدف: به‌حداقل رساندن اختلال در مرحلهٔ دورخیز و آماده‌شدن براى کاشتن نیزه به‌طور مؤثر

دست راست نزدیک به لگن راست در حالى‌که دست چپ به‌اندازهٔ عرض شانه از آن فاصله دارد قرار مى‌گیرد.

- هر دو دست خم مى‌باشند.

- آرنج دست چپ به‌طرف پهلو قرار مى‌گیرد.

- بالاتنه در یک وضعیت راست قرار مى‌گیرد. (تصویر وضعیت گرفتن و حمل نیزه پرش(

 

وضعیت گرفتن و حمل نیزه پرش

ویژگى‌هاى تکنیکى کاشتن نیزه پرش

هدف: آماده‌شدن براى جهش و به‌حداقل رسیدن کاهش سرعت.

نیزه باید به‌تدریج و به‌آرامى که در ۳/۱ آ دورخیز پائین آورده شود.

- کاشتن نیزه یک گام مانده به آ ، با تماس پاى چش و با هُل‌‌دادن نیزه به جلو شروع مى‌شود.

- بازوى راست به‌سرعت بالا آورده شود و با تماس پاى راست با زمین، دست نزدیک به‌ سر هُل داده شود.

- بدن در وضعیت راست در حالى‌که شانه‌ها در وضعیت قدامى (جلوئی) قرار دارند نگه داشته شود. (تصویر کاشتن نیزه پرش(

 

کاشتن نیزه پرش

ویژگى‌هاى تکنیکى جهش

هدف: انتقال حداکثر انرژى به نیزهٔ پرش

کاشتن پا باید فعال و با تمام کف پا روى زمین باشد.

- بدن و بازوى دست راست کاملاً کشیده شوند.

- دست بالائى (راست) مستقیماً بالاى پاى جهش (چپ) قرار گیرد.

- پاى آزاد خم شود و به‌طور فعال به‌طرف جلو تاب داده شود. (تصویر جهش)

 

جهش

ویژگى‌هاى تکنیکى خم‌ نیزه پرش

هدف: انتقال حداکثر انرژى به نیزهٔ پرش

وضعیت جهش ”نگه‌داشته“ شود.

- از یک حرکت آونگى طولانى استفاده شود.

- بازوى دست چپ به‌طرف جلو و بالا فشار وارد آورد.

- بازوى دست راست کاملاً کشیده باشد. (تصویر خم‌ نیزه پرش)


با


پرش با نیزه 2فاویسم چیست

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل فاویسم چیست با و پر سرعت .

فاویسم چیست


 تحقیق درباره فاویسم چیست

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 5

 

فاویسم چیست؟

-         فاویسم یک بیماری ارثی خونی می باشد که به علت کمبود یکی از آنزیم های گلبول قرمز ایجاد می شود. این بیماری وابسته به جنس بوده و بیشتر در جنس مذکر دیده می شود. بیماران در ح عادی کاملا طبیعی بوده و هیچگونه علامتی ندارند مکر آنکاه با مواد ا یدان (خوراکی یا استنشاقی) مواجهه پیدا کنند که در این صورت دچار علائم حاد بیماری می شوند. این بیماری در ایران بسیار شایع است و در برخی مناطق ایران از جمله نواحی شمالی و جنوبی ایران (سواحل دریا) شیوع بیشتری دارد و تا 4% جمعیت عمومی نیز گزارش شده است.

 

·         علائم بیماری فاویسم چیست؟

-         همانگونه که ذکر شد افراد با کمبود آنزیم در ح عادی هیچگونه علامت ندارند. پس از مواجهه فرد با مواد ا یدان دچار علائم زیر می شود:

علائم عمومی: سردرد، تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، بیحالی، افزایش ضربان قلب و افزایش تعداد تنفس

علائم اختصاصی: زردی (یرقان) پوست و مخاط و تغییر رنگ ادرار (به صورت پررنگ و رنگ چای)

در موارد پیشرفته کاهش سطح هوشیاری و افت فشارخون نیز اتفاق می افتد.

علائم بیماری در دوره نوزادی خود را به صورت زردی دوره نوزادی نشان می دهد. بنابراین تمام نوزادان مبتلا به زردی از لحاظ این بیماری بررسی می شوند.

 

 

·         درمان بیماری فاویسم چیست؟

-         این بیماری درمان قطعی ندارد و تنها اقدام موثر پیشگیری از بروز حمله همولیز با پرهیز از مواجهه با مواد ا یدان و در صورت بروز حمله مراجعه سریع به پزشک جهت اقدامات نگهدارنده و حمایتی برای پیشگیری از عوارض همولیز است.

 

·         برای پیشگیری از حمله بیماری چه اقدامی باید انجام داد؟

-         همانگونه که اشاره شد باید بیمار از مواجهه با مواد ا یدان پرهیز نماید. این مسئله شامل همه بیماران با هر شدت بیماری می باشد. در صورت شک به بیماری نیز تا تکمیل بررسی باید فرد از مواجهه با اینگونه مواد پرهیز نماید.

 

·         مواد ا یدان که باعث همولیز می شوند چه موادی هستند؟

-         این مواد شامل: باقلا، نفتالین (استنشاق بوی آن)، حنا (استفاده موضعی آن) و برخی داروها مانند کوتریمو ازول، آسپرین (با دوز بالا)، نالید یک اسید و نیتروفورانتوئین می باشد.

/

 

بیاد داشته باشید عفونتها از مواردی هستند که می توانند باعث تشدید همولیز و تاثیر منفی بیشتر مواد ا یدان شوند.

 

 

·         آیا دختران نیز به این بیماری مبتلا می شوند؟

-         هرچند این بیماری وابسته به جنس است و در جنس مذکر بیشتر دیده می شود و اکثر افراد مونث دارای نقص آنزیمی بدون علامت هستند ولی بیماری به صورت علامت دار در دختران خصوصا در کشور ما نیز به وفور دیده می شود. لذا بررسی جنس مونث اقدامات پیشگیرانه در این جنس نیز توصیه اکید می شود.

 

·         در صورتی که یک نفر در خانواده یا بستگان نزدیک به بمیاری مبتلا باشند آیا لازم است بقیه افراد از جهت بیماری بررسی شوند؟

-         در صورت وجود یک فرد مبتلا در خانواده بررسی برای همه افراد خانواده خصوصا فرزندان دیگر (اعم از پسر و دختر) لازم است. همچنین توصیه می شود سایر افراد مذکر بستگان نزدیک (شامل پسر ، پسر دائی، پسر عمو و پسر ) نیز بررسی شوند.

 

·         آیا بیماری فاویسم بیماری خطرناکی است؟

-         همانگونه که ذکر شد افراد مبتلا در ح عادی کاملا بدون علامت هستند و چنانچ با مواد ا یدان مواجهه پیدا نکنند تا پایان عمر نیز بدون علامت و حتی ناشاخته باقی بمانند. ولی در صورت مواجهه با مواد ا یدان و ایجاد همولیز به علت از بین رفتن خون بیمار عوارض خطرناکی ممکن است برای بیمار پیش آید. مهمترین این عوارض عبارتند از:

فشار بر کلیه و ایجاد نارسائی کلیه

عدم ا یژن رسانی به مغز و ایجاد تشنجو کاهش سطح هوشیاری

عدم ا یژن رسانی به قلب و ایجاد نارسائی قلبی

و حتی مرگ                         

                                            سوالات خود را راجع به این بیماری برای ما بفرستید و پاسخ دریافت نمائید. (کلیک کنید) 

 

·         کودک من قبلا دچار حمله لیز خون و پررنگ شدن ادرار شده است ولی شدت آن زیاد نبوده و نیاز به بستری پیدا نکرده است. آیا این به معنی شدت کم بیماری است و آیا می تواند از مواد ذکر شده در حد کم استفاده کند؟

-         شدت علائم به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها شدت بیماری است. شدت بیماری نیز فقط با اندازه گیری میزان فعالیت آنزیم قابل قضاوت است که در بسیاری از آزمایشگاهها قابل اندازه گیری نیست و ومی نیز به انجام آن نمی باشد. شرایط بیمار از جمله وجود عفونت اخیر، میزان مواجهه با ماده ا یدان (میزان خوردن ماده یا مدت مواجهه با آن) و .... بستگی دارد. لذا در هر بیمار که تشخیص بیماری قطعی شد پرهیز اکید از مواجهه با مواد ا یدان لازم است.

 

·         کودک من تاکنون چندبار باقلا خورده وی دچار مشکل نشده بود ولی این نوبت که از برخی دفعات گذشته کمتر باقلا خورده دچار مشکل شده است. علت آن چیست؟

-         همانگونه که ذکر شد ایجاد علائم به عوامل مختلفی بستگی دارد و یک بیمار می تواند در شرایط مختلف شدت متفاوتی از علائم را نشان دهد. گاهی اوقات شدت همولیز به قدری کم است که والدین و بیمار متوجه تغییر رنگ محسوس در ادرار نمی شود. ولی هیچکدا از این موارد رد کننده وجود بیماری و یا دست کم گرفتن بیمار نیست و باید بیماری را جدی گرفت.

 

·         آیا فرقی بین باقلای تازه و باقلای کهنه و خشک در ایجاد حمله بیماری وجود دارد؟

-         به بیمار پرهیز از هرگونه مواجهه با باقلا و به هر شکل آن می شود ولی باقلای تازه ماده ا یدان بیشتری دارد و مواجهه با آن از خطر بروز خمله همولیز بیشتری برخوردار است. برخی از بیماران که میزان فعالیت آنزیمی در آنها بسیارکم است با استنشاق بوی باقلای تازه و در مواردی حتی عبور از کنار مزرعه باقلا و یا خضور در خانه ای که در آن باقلا پاک شده است باعث بروز همولیز می شود. بنابراین پرهیز از مواجهه به معنی نخوردن آن به تنهائی نیست.

/

 

·         آیا با افزایش سن شدت بیماری کاسته خواهد شد؟

-         همانگونه که گفته شد این بیماری یک بیماری ارثی است و تا پایان عمر همراه بیمار است و همواره بیمار در معرض خطر همولیز است.

 

 

·         آیا در حمله بیماری تزریق خون لازم است؟

-         از آنجائی که در حکله بیمار، بیمار خون از دست می دهد بنابراین جایگزینی خون همواره مد نظر پزشک معالج است ولی از آنجائی که تزریق خون نیز ممکن است با عوارض همراه باشد پزشکان سود تزریق خون را در برابر ضرر عدم تزریق آن می سنجند و سپس در مورد تزریق خون تصمیم گیری می کنند. به هرحال هر وقت حیات بیمار بدون تزریق خون در مخاطره باشد باید تزریق خون انجام شود که پزشکان به آن اقدام می نمایند.

/

 

 


با


فاویسم چیستمقاله درباره بهره وری

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره بهره وری با و پر سرعت .

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 55

 

مقالة:

بهره وری

فهرست:

معرفی ی صنایع

تاریخچه ی صنایع

تاریخچه ی صنایع در ایران

ضرورت و اهمیت ی صنایع

ویژگی‌های صنایع

زمینه های کاری ی صنایع

گرایش های ی صنایع

منظور از بهره وری چیست؟

افزایش سطح بهره وری

نظم پذیرى و بهره‏ورى

الگوى بهره‏ورى از زمان

بهره‏ورى و خلاقیت

ارتباط ی صنایع و بهره‌وری

بهره وری – ی صنایع‏

تفکر ی صنایع ( بهره وری )

معرفی ی صنایع

ی صنایع عبارت است از اصول و تکنیک‌هایی که به منظور بهبود و طراحی و نصب سیستم‌های شامل انسان، مواد، انرژی و تجهیزات برای فراهم آوردن امکان تولید کالا‌ها و ارائه خدمات به شکل کارا و مطلوب به کار می‌روند. برای بررسی و ارزی این سیستم‌ها دانش و مهارت‌های علوم ریاضی - فیزیک و اجتماعی به همراه متون و تکنیک‌های طراحی ی مورد نیاز است . بر خلاف سایر ی‌ها که به ماهیت فنی فرآیندها می‌پردازند یک صنایع می‌کوشد با دید کلی و سیستماتیک و با دانش بسیار موثری که در پیشبرد هدف‌های سازمان دارد به مسائلی همچون بهره‌وری در مدیریت منابع انسانی روش‌ها و تکنولوژی بپردازد . در واقع ی صنایع تنها ی است که به عامل انسانی به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی یک سیستم می‌نگرد. در نتیجه ان صنایع برای امور برنامه‌ریزی و کنترل و بهبود فعالیت موسسات به خدمت گرفته می‌شوند. با توجه به اطلاعاتی که یک صنایع دارد بستر لازم را برای تعامل تخصصهای مختلف و کار گروهی به بهترین وجه ممکن ایجاد نموده و در نتیجه با عملکرد ویژه خود سعی در ارتقا و بهبود مستمر ( کایزن ) سیستم می‌نماید که این باعث سهولت کارها راحتی کارکنان کاهش هزینه‌ها ارتقا کیفیت و جلب رضایت مشتریان می‌شود .

تاریخچه ی صنایع

اولین جرقه‌های ی صنایع به عنوان یک تخصص با آغاز انقلاب صنعتی در ابتدای قرن نوزدهم زده شد. انقلاب صنعتی باعث به کارگیری نیروی انسانی بیشتر در صنایع و افول صنایع کوچک دستی شد . لذا با گسترش کارخانجات نیاز به تفکر مدیریتی و بهبود کیفیت بیش از پیش احساس شد . افراد بسیاری در جهت ارتقا کیفیت محصولات تلاش د . آدام اسمیت پدر علم اقتصاد پیشنهاد تقسم کار را داد . به موازات پیشرفت صنعت روش‌های حسابداری و هزینه ی تحلیل علمی و آزمایشات و اثبات‌های علمی در طراحی و ساخت ابزارآلات بکار گرفته شد . در نتیجه این پیشرفت ها مدیریت علمی به عنوان طرحی نو مطرخ شد. اولین تلاش برای علمی شدن مدیریت از امریکا آغاز شد. فردریک تیلور و همسرش لیلیان و هم‌عصران ایشان با فرموله اصول اساسی به عنوان روش‌های علمی مدیریت، مدیریت علمی را به جهان شناساندند . در سال 1912 انجمنی برای ارتقا و رشد مدیریت بنا نهاده‌شد که در سال 1915 انجمن تیلور نام گرفت. این انجمن از سال 1934 با عنوان انجمن ی صنایع فعالیت خود را ادامه داد و به زودی مواد درسی و مدرک ی صنایع مطرح گردید و در نهایت دانشکده‌های ی صنایع ایجاد و توسعه یافتند.

تاریخچه ی صنایع در ایران

در سال 1336 رشته ی صنایع با نام رشته ماشین افزار تا مقطع کارشناسی ارشد


با


مقاله درباره بهره وریدانشکده سیستان و بلوچستان

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل دانشکده سیستان و بلوچستان با و پر سرعت .

دانشکده سیستان و بلوچستان


 تحقیق درباره دانشکده سیستان و بلوچستان

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 2

 

موضوع:

شور ونشاط و زندگی در اشعار سه شاعر معاصر

مربوطه:

جناب آقای کیخا فرزانه

تهیه کننده:

شهرزاد یاسینی

/


با


دانشکده سیستان و بلوچستانمقاله درباره استاندارد ai si – sae

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره استاندارد ai si – sae با و پر سرعت .

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 18

 

مقالة:

استاندارد ai si – sae

فهرست:

مقدمه

تعریف استاندارد

انواع استانداردهای عمومی و اساسی

اصول و فواید استاندارد

مشخصات یک استاندارد

معرفی تعدادی از استانداردها

پوشش پودر ی پلی اتیلن با مقاومت مکانیکی و شیمیائی بالا روی فولاد کربنی با روش بستر سیال

اثر مشترک فسفر- استرانسیم بر ساختار آلیاژهای هیپریوتکتیک ai-si

سیستم کدگذاری در فولاد ها

سیستم ai si – sae :

سیستم شماره کد گذاری بر اساس ai si

مقدمه

در جهان صنعتی امروز که کشورها، تها، شرکتها و موسسات صنعتی و تجاری تحت تاثیر رقابتهای تنگاتنگ قرار دارند، توجه به کیفیت محصول و بهبود مستمر آن از اهمیتی خاص و ویژه برخوردار است. افزایش کیفیت تولید فرآورده های مختلف صنعتی، خدمات ارائه شده و پویایی علوم و فنون در صنایع تنها در شناخت واستفاده بهتر از قواعد و چهارچوبهای تعیین شده پیرامون انتخاب، تولید و آزمون مواد و قطعات به عنوان را ار اساسی در جهت نیل به فن آوری و ارتقاء صنعتی، میسر است. به بیان دیگر، با بهره گیری مناسب از استانداردهای تدوین شده و معتبر بین المللی و ملی برای طراحی، انتخاب و کنترل قطعات و مواد، زمینه برای نهادینه کاربرد استاندارد و حرکت به سوی تولیدات با کیفیت بالا و بهبود مستمر کیفیت فراهم می آید. بدیهی است با اعمال این رویه و به کارگیری استانداردهای معتبر، قابلیت لازم برای توسعه بازارهای داخلی و زمینه رقابت در بازارهای بین المللی برای محصولات صنعتی هر کشوری پدید خواهد آمد. به علاوه با توجه به تغییر و تحولات کنونی در تجارت جهانی، که از یک طرف با ایجاد سازمان تجارت جهانی (wto) روابط اقتصادی کشورهای جهان به سمتی غیر از آنچه که در گذشته بوده است، پیش می رود و از طرفی دیگر، وجی های حاصل از جلسات متعدد و تصمیم گیری های اینگونه سازمانها اثری بسیار سریع در روند فعالیتهای تجاری به وجود می آورد، وم به کارگیری استانداردها ملموس تر و قوی تر شده است.

استاندارد چیست؟ استاندارد نظمی است مبتنی بر نتایج استوار علوم ، فنون وتجارب بشری در رشته ای از فعالیتهای عمومی که به صورت قواعد، مقررات و نظامنامه و به منظور ایجاد هماهنگی و وحدت رویه، توسعه تفاهم، تسهیل ارتباطات، صرفه جویی در اقتصاد، حفظ سلامت و گسترش مبادلات بازرگانی داخلی و خارجی به کار می رود. به طور کلی استاندارد به معنای قانون، قاعده، اصل و ضابطه می باشد. حرکت در جهت ارتقاء امور فنی، صنعتی و اقتصادی در جوامع بشری نیازمند استاندارد است. تدوین و تنظیم استانداردها در سراسر جهان توسط موسسات و مراکزی تحت عنوان “موسسات و مجامع استاندارد” و امور مربوط به استاندارد توسط گروهی از افراد ذینفع و علاقه مند و با در نظر گرفتن موارد عمومی و یا فنی مورد نظر به صورت تدوین یک یا چند استاندارد صورت می پذیرد. البته ممکن است تدوین استاندارد ها در سطح ملی توسط موسسات تی و یا با همکاری بخشهای خصوصی صورت پذیرد.

تعریف استاندارد

واژه استاندارد، هشت قرن پیش از زبان فرانسه با عنوان اتاندارد (etandard) وارد زبان انگلیسی شد و از نظر ریشه لغت، به فعل ا تند (extend) لاتینی به معنی گستره


با


مقاله درباره استاندارد ai si – saeمقاله درباره گواهی برگة انحصار وراثت

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره گواهی برگة انحصار وراثت با و پر سرعت .

مقاله درباره گواهی برگة انحصار وراثت


مقاله درباره گواهی برگة انحصار وراثت

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 9

 

مقالة:

گواهی برگة انحصار وراثت

فهرست:

مقدمه

مرجع صلاحیت دار جهت صدور گواهی انحصار وراثت

مدارک لازم جهت تقاضای تصدیق انحصار وراثت

برگ دادخواست به دادگاه عمومی

نکات قابل توجه در تصدیق انحصار وراثت

نمونة برگة گواهی انحصار وراثت

مقدمه:

حقوق انسانها در طول دوران حیات بایکدیگر در حال تعامل می باشد .این تعاملات و آثار نه تنها در زمان زنده بودن افراد،بلکه بعد از فوت نیز همچنان ادامه دارد. بدین توضیح که هرگاه شخصی از دنبا می رود می بایست تکلیف مایملک وی و همچنین میزان حقوق ورثه واحیاناً اجرای وصیت نامه مشخص گردد.در این مجموعه سعی شده تا چگونگی و تشریفات دادرسی صدور گواهی انحصار وراثت به زبان ساده بیان گردد.

 مرجع صلاحیت دار جهت صدور گواهی انحصار وراثت

 مرجع صلاحیت دار جهت صدور گواهی دادگاهی است که آ ین محل اقامتگاه متوفی بوده است.مطابق ماده ۲۰قانون آیین دادرسی مدنی دعاوی راجع به ترکه متوفی در دادگاه محلی اقامه می شود که آ ین اقامتگاه متوفی در ایران،آن محل بوده و اگر آ ین اقامتگاه متوفی معلوم نباشد رسیدگی در صلاحیت دادگاهی است که آ ین محل س ت متوفی در ایران در حوزه ی آن بوده است.بنابراین اگر شخصی در طول زندگی خود در ای مختلفی س ت داشته باشد وبرای مثال آ ین محل س ت وی مشهد باشد،در صورت فوت دادگاه مشهد صلاحیت صدور گواهی انحصار وراثت را خواهد داشت هر چند که شخص در شهر دیگری فوت نموده باشد یا اموال وی در نقطه دیگری قرار گرفته باشد.اشخاص صلاحیت دار جهت تقاضای  انحصار وراثت متوفی و یا سایر اشخاص ذی نفع می توانند از دادگاه، تقاضای صدور تصدیق انحصار وراثت نمایند.نکته قابل توجه اینکه چنانچه وراث و یا اشخاص ذی نفع متعدد باشند نیازی به درخواست همگی آنها نمی باشد واقدام یک نفر از افراد فوق الاشاره جهت تقاضا کفایت می نماید.

مدارک لازم جهت تقاضای تصدیق انحصار وراثت

  ۱ــ شناسنامه و گواهی فوت متوفیپس از فوت متوفی و تأیید پزشک مربوطه،مراتب توسط اداره ثبت احوال و شناسنامه متوفی ابطال و گواهی فوت صادر می گردد.ارائه اصل گواهی فوت و رونوشت مصدق آن به دادگاه ا امی می باشد.


با


مقاله درباره گواهی برگة انحصار وراثتتحقیق درباره آزاد ی a3

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل تحقیق درباره آزاد ی a3 با و پر سرعت .

تحقیق درباره آزاد ی a3


تحقیق درباره آزاد ی a3

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 5

 

آزاد ی واحد زاهدان

مبانی نظری معماری

:

جناب آقای آیباغی

گردآورندگان:

شیما دهمرده

هما نوری

عضویت علمی آزاد ی واحد زاهدان

دانشجو کارشناسی گیاهان دارویی

دانشجو کارشناسی گیاهان دارویی

زمستان87

research title:

review of quality control system

in gazlouleh co.

advisor:

dr. alireza shahraki

prepared by:

mina mostafaei

summer 2008

 


با


تحقیق درباره آزاد ی a3مقاله درباره موتورهای دیزلی چند زمانه و میل لنگ ها

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره موتورهای دیزلی چند زمانه و میل لنگ ها با و پر سرعت .

مقاله درباره موتورهای دیزلی چند زمانه و میل لنگ ها


مقاله درباره موتورهای دیزلی چند زمانه و میل لنگ ها

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 7

 

مقالة:

موتورهای دیزلی چند زمانه و میل لنگ ها

فهرست:

بررسی نقش میل لنگ ها در موتورهای دیزلی چند زمانه

طرز کار موتورها

زمان تنفس

زمان تراکم

زمان قدرت

زمان تخلیه

برررسی مشکلات قلبسازان میل لنگ در ایران

بررسی نقش میل لنگ ها در موتورهای دیزلی چند زمانه

محاسبه تنش مکانیکی اجزاء شاهین در پاتیل حمل مذاب مس، به کمک روش اجزای محدود

 

طرزکار

همانگونه که اشاره شد موتورهای دیزل بر اساس نحوه کار به دو دسته موتورهای 4 زمانه و 2 زمانه تقسیم می‌شوند. لیکن در هر دوی این موتورها چهار عمل اصلی انجام می‌گردد که عبارتند از مکش یا تنفس - تراکم - انفجار و تخلیه اما بر حسب نوع موتورها ممکن است این مراحل مجزا و یا بصورت توام انجام گیرند.

سیکل موتورهای دیزل چهارزمانه

زمان تنفس :

پیستون از بالاترین مکان خود (نقطه مرگ بالا) به طرف پایین‌ترین مکان خود در سیلندر (نقطه مرگ پایین) حرکت می‌کند در این زمان سوپاپ تخلیه بسته است و سوپاپ هوا باز است. با پایین آمدن پیستون یک خلا نسبی در سیلندر ایجاد می‌شود و هوای خالص از طریق مجرای سوپاپ هوا وارد سیلندر می‌گردد. در انتهای این زمان سوپاپ هوا بسته شده و هوای خالص در سیلندر حبس می‌گردد.

زمان تراکم :

پیستون از نقطه مرگ پایین به طرف بالا (تا نقطه مرگ بالا) حرکت می‌کند و در حالیکه هر سوپاپ بسته‌اند (سوپاپ هوا و سوپاپ تخلیه) هوای داخل سیلندر متراکم می‌گردد و نسبت تراکم به 15 تا 20 برابر می‌رسد. فشار داخل سیلندر تا حدود 40 اتمسفر بالا می‌رود و بر اثر این تراکم زیاد حرارت هوا داخل سیلندر به شدت افزایش یافته و به حدود 600 درجه سانتیگراد می‌رسد.


با


مقاله درباره موتورهای دیزلی چند زمانه و میل لنگ هامقاله درباره معماری میر میدان ، معمار مفهوم گرای ایران

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره معماری میر میدان ، معمار مفهوم گرای ایران با و پر سرعت .

مقاله درباره معماری میر میدان ، معمار مفهوم گرای ایران


مقاله درباره معماری میر میدان ، معمار مفهوم گرای ایران

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 28

 

مقالة:

معماری میر میدان ، معمار مفهوم گرای ایران

فهرست:

زندگینامة میر میدان

آموزش معماری در دستان هادی میر میدان

معماری کهن تا امروز میر میدان

معمار مفهوم گرا : سید هادی میرمیران

نگاهی به آثار میر میدان

ایده های معماری میرمیدان

ای معماری در ایران

زندگینامة میر میدان

سید هادی میرمیران متولد ۱۳۲۳ و فارغ حصیل رشته معماری از دانشکده هنرهای زیبا در سال ۱۳۴۷یکی از معماران مولفی است که در سال های اخیردرمرکز توجه بسیاری از محافل حرفه ای و آکادمیک معماری قرار گرفته است. نام او به عنوان یکی از برجسته ترین معماران معاصر ایران در کنار نام انی قرار می گیرد که تلاش می کنند با نوعی برداشت ازمعماری سنتی ایرانی معماری جدیدی را رقم بزنند که هم پاسخی به مسائل جامعه مدرن باشد و هم نوعی تداوم در ارتباط با معماری گذشته ایران را بتوان در آن مشاهده کرد. میرمیران معتقد بود: «... به رغم کثرت تنوع و پیچیدگی بناها، اصول، مبانی و الگوهای نسبتاً معدودی در طول زمان به اشکال مختلف در این معماری به کار گرفته شده اند... تکامل معماری ایران بیشتر بر تعالی این اصول، مبانی و الگوها استوار بوده است تا ایجاد آنها.آیا نمی توان در معماری امروز ایران نیز به همان اصول، مبانی و الگوها پرداخت و آنها را در جریان یک فرآیند خلاق تکامل بخشید...؟»و آثار معماری میرمیران جست و جویی تازه برای خلق فضاهایی نو بر مبنای برداشت هایی از معماری سنتی ایران است. همین ویژگی او را در کنار معمارانی قرار می دهد که می توان آنان را معماران دوران گذار ایران نامید، چرا که به تعبیر جهانبگلو، اعتبار جست وجوی نسبت تازه ای با زمان، حلقه های میانی معاصر بودن هستند.

 

آموزش معماری در دستان هادی میر میدان

● آموزش معماری و برخی از مسائل آن در ایران که هادی میر میدان بنیان آین مبحث را پیگیری کرد و امروزه ما با استفاده از دست نوشته های وی به نظرات وی در ارتباط معماری را بیان می کنیم :


با


مقاله درباره معماری میر میدان ، معمار مفهوم گرای ایرانتحقیق درباره تصویر مجسم

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل تحقیق درباره تصویر مجسم با و پر سرعت .

تحقیق درباره تصویر مجسم


 تحقیق درباره تصویر مجسم

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 9

 

تصویر مجسم

اگر جسمی را طوری در مقابل صفحه تصویر قرار دهیم که هیچ یک از سه بعد اصلی جسم با صفحه تصویری موازی نباشند ، تصویر به دست آمده را مجسم گویند . اگر شعاع مصور عمود بر صفحه تصویر باشد ، تصویر را تصویر مجسم موازی قائم و اگر شعاع های مصور موازی و نسبت به صفحه تصویر مایل باشند ، تصویر را مجسم موازی مایل گویند .

برای رسم تصویر مجسم ، معمولاً از طریقه اگزنومتریک axonomertic استفاده می شود. در این طریقه سه محور متعامد فضایی درنظرمی گیریم و تصویر این سه محور، را همراه با مقیاس های مربوطه به دست می آوریم . حال برای رسم تصویر مجسم یک جسم ، هر یک از خطوط جسم را که موازی با یکی از محورها باشد ، تصویر مجسم آن را موازی تصویر مجسم آن محور و طولش را با در نظر گرفتن مقیاس مربوطه رسم می کنیم.

از نقطه oعمود oo را بر صفحه تصویر رسم می کنیم تا تصویر قائم نقطه o به دست آید. اکنون فرض می کنیم :

aزاویه oo با محور x است.

زاویه o o با محور yاست.

زاویه oo با محور z است.

و

مقیاس روی محور x

مقیاس روی محور y

مقیاس روی محور z

حال مقادیر p و q وr را حساب می کنیم.در مثلث ooaداریم و یا بنابراین : به همین ترتیب : و از طرفی در هندسه داریم که اگر زاویه یک بردار با سه محور متعامد فضایی برابر با باشد ، این رایطه بر قرار است:پس اگر محور zرا قائم در نظر بگیریم و زاویه محور x و y را با خط افق به ترتیب فرض کنیم ، داریم :

 

 

 

 

چون

و

بتابراین

 

 

 

به همین ترتیب

 

تصویر مجسم ایزومتریک

تصویر مجسم ایزومتریک تصویری است که مقیاس روی هر سه محور با هم برابر باشند . قبلاً ثابت شد که است . بنابراین ، در تصویر مجسم ایزولیک استپس :یا بنابراین، طول تصویز بزابز طول حقیقی است.منتها برای راحتی کار مقیاس روی هر سه محور را یک در نظر می گیرند که البته به اندازه بزرگتر رسخم می شود.

حال زاویه را حساب می کنیم.

 

 

قبللاً ثابت شد که

 

 

 


با


تحقیق درباره تصویر مجسممقاله درباره مذهب رسمی و زبان فارسی

درخواست حذف اطلاعات
اختصاصی از یاری فایل مقاله درباره مذهب رسمی و زبان فارسی با و پر سرعت .

مقاله درباره مذهب رسمی و زبان فارسی


مقاله درباره مذهب رسمی و زبان فارسی

لینک و ید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 22

 

مقالة:

مذهب رسمی و زبان فارسی

فهرست:

دین، مذهب و زبان ایرانیان

چگونگی رواج زبان فارسی در ایران

مذهب و زبان فارسی ریشه های فرهنگ ایرانی

نگاهی بر زبان فارسی

و مذهب تشیع و شاخه‌های مختلف آن

آیا براستی زبان فارسی رمز هویت ملی ایرانیان است؟

دین، مذهب و زبان ایرانیان

دین رسمی مردم ایران، و مذهب رسمی، شیعه ی دوازده ی است. مذاهب دیگر ی اعم از حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی و زیدی دارای احترام کامل‌اند. 99/5درصد از مردم ایران مسلمانند و 91درصد آنها شیعه هستند. اقلیتهای مذهبی که در ایران به رسمیت شناخته شده‌اند، عبارتند از: یان، کلیمیان و زرتشتیان و پیروان سایر ادیان.

زبان رسمی و خط رایج ایران، فارسی است به جز فارسی، زبانهای دیگری مانند ترکی، کردی،‌ عربی، گیلکی و بلوچی نیز در نقاط مختلف کشور تکلم می‌شود. از زبانهای خارجی رایج در ایران، در درجهی اول انگلیسی و سپس عربی و فرانسه کاربرد دارد.

چگونگی رواج زبان فارسی در ایران

رواج فرهنگ و زبان فارسی در ایران، امری تصادفی نیست. از همان هنگام مهاجرت اقوام هند و اروپایی به فلات ایران و به ویژه بعد از استقرار امپراتوری پارس در ۲۵۰۰ سال پیش، زبان و فرهنگ پارسی نیروی غالب در این بخش جهان بوده است. در طول این قرن ها بسیاری تبادلات مسالمت آمیز یا قهرآمیز با دیگر تمدن های شرق و غرب صورت گرفته است. برجسته ترین فاتحانی که تاثیرات عمده بر فرهنگ پارسی داشته اند یونانی ها، عرب ها و مغول ها بوده اند. تبادلات انجام شده با رومی ها، عثمانی ها و جوامع مدرن غرب نیز همگی حایز اهمیت بوده است.زبان فارسی در گذار از این مراحل، دستخوش دگرگونی شده است، اما همواره جان به در برده و باز سر بر آورده و ادبیاتی غنی خلق کرده که نفوذ آن در هر سو گسترش یافته است. این فرهنگ متعال، آنگونه که در اشعار شاعرانی همچون فردوسی، حافظ، سعدی و مولوی متجلی است، ریشه های عمیق در جامعه دارد و همچنان نیروی توانمندی است. این فرهنگ در همه اعصار در کنار سایر زبان ها و فرهنگ ها زیسته است که برخی از آنها در ایران حکم رانده اند. برای مثال ایل قاجار که تهران را به عنوان پایتخت خود برگزیدند، ترک زبان بودند.

با این حال، آنان نیز همچون بسیاری از پیشینیان جذب فرهنگ و زبان فارسی شدند. تنها در دوران معاصر است که ایده تحمیل یک مذهب رسمی و یک زبان رسمی بر غیرفارس ها مطرح شده است. در قرن شانزدهم شاهان صفوی تشیع را به عنوان مذهب رسمی ایران تحمیل د و در قرن نوزدهم شاهان پهلوی سایر گروه های قومی را از انتشار کتب و نشریات و نیز آموزش به زبان خود بازداشتند.انکار اجباری تفاوت ها، به


با


مقاله درباره مذهب رسمی و زبان فارسی