رسانه 24
رسانه 24

کشاورزیمدیریت مبارزه با نماتدها و بررسی چند نماتد کش متداول

درخواست حذف اطلاعات

مدیریت مبارزه با نماتدها و بررسی چند نماتد کش متداول
معمولا نماتدها در داخل خاک و نسوجی از گیاه که غیر قابل دسترسی می باشد زندگی میکنند بنابراین از بین بردن نماتدها کار آسانی نیست .
روشهای متداول مبارزه با نماتدها :
مبارزه بیولوژیک با نماتدها :
نماتدها نیز مانند سایر ات ، دشمنان طبیعی دارند و اگرچه از بین بردن نماتدها توسط این دشمنان طبیعی کار چندان ساده ای نیست اما در صورت بالا بودن هموس خاک ، جمعیت این دشمنان طبیعی در نقش نماتد کش ، افزایش یافته و باعث برقراری تعادل و کنترل نماتدها می شود .
مبارزه زراعی با نماتدها :
یکی از روشهای کنترل نماتدها ، کشت متناوب می باشد . به این معنی که در زمین زراعی شما گیاه میزبان به طور مداوم کاشت نگردد .
در مبارزه زراعی علیه نماتدها موارد قابل تامل و اهمیت دیگری نیز وجود دارد که به اختصار به آنها اشاره می گردد :
عدم استفاده از بذر و پیازهای معیوب و آلوده .
عدم انتقال خاک و گیاه از محیطهای آلوده به محیطهای سالم .
سوزاندن یا کمپوست بقایای گیاه در صورت امکان .
مبارزه فیزیکی علیه نماتدها :
حرارت میتواند در نقش نماتد کش به خوبی عمل نماید چون نماتدها حساسیت ویژه ای به حرارت دارند . بنابراین برای ضد عفونی خاک ، پیاز و غده های آلوده می توانید از حرارت استفاده نمایید .
مبارزه شیمیایی و استفاده از انواع نماتد کش :
گاهی به علت حساسیت و گران بودن محصول و یا عدم امکان کشت به صورت متناوب ، ناگزیر به مبارزه شیمیایی علیه نماتدها خواهیم بود .
البته استفاده مدام از نماتد کش ها ، میتواند سبب بروز آلودگی در خاک و یا بر هم خوردن تعادل بیولوژیکی خاک شود .
ترکیبات موجود در نماتد کش :
اصولا نماتد کش ها ، به طور کلی نماتد را حذف نمیکنند ولی در کاهش تعداد آنها به نحو چشمگیری موثر می باشند .
اغلب انواع نماتد کش ، قبل از کشت مورد استفاده قرار می گیرند ولی برخی از انواع نماتد کش نیز پس از کاشت استفاده می گردند .
نماتد کش ها به صورت مایع ، جامد و حتی گاز مورد استفاده قرار می گیرند و البته از آنجا که نماتد کش های گازی راحت تر و بهتر به درون خاک نفوذ میکنند ، عملکرد انواع نماتد کش گازی بهتر از سایر انواع می باشد و جمعیت بیشتری از نماتد ها را از بین می برند .
برخی از انواع نماتد کش که بصورت جامد هستند ، با آب مخلوط شده و توسط آب آبیاری مورد استفاده خاک قرار می گیرد . برخی از انواع نماتد نیز که بصورت گرانول می باشند ، پس از آبیاری بصورت گاز در می آیند .
انواع نماتد کش گرانول میتواند همراه با کود و یا بصورت جداگانه در سطح خاک زراعی مصرف شود .
انواع مایع نماتد کش ها نیز توسط سمپاش ، بر سطح گیاه پاشیده می شود.
متداول ترین انواع نماتد کش :
-نماتد کش راگبی یا کادوسافوس که بصورت گرانول می باشد و به منظور کنترل نماتد ریشه به مقدار 5 تا 15 گرم در هر متر مربع مورد استفاده قرار می گیرد.
- نماتد کش انزون یا تتراتیو کربنات سدیم
-نماتد کش نماکور گرانول که به میزان 5 تا 15 گرم در هر متر مربع برای کنترل آفات ریشه چای و پسته مورد استفاده قرار می گیرد.
انواع پیاز گل

درخواست حذف اطلاعات

انواع پیاز گل
گلهای زیادی در طبیعت هستند که به وسیله پیاز گل تکثیر و پرورش می یابند .پیاز گل نرگس ، پیاز گل سنبل و پیاز گل لاله از متداولترین و محبوب ترین انواع پیاز گل هستند .
برای پروش گلهای پیازی باید مواردی را در مورد پیاز گل رعایت نمایید.یکی از مهمترین مسایلی که باید درباره پیاز گل بدانیم ، ظاهر فیزیکی پیاز گل می باشد بنابراین از تهیه و ید پیاز گل های معیوب و بیمار خودداری نمایید .
پس از تهیه پیاز گل سالم و درشت ، باید نکاتی در مورد نگهداری ، کاشت و آبیاری پیاز گل بدانید .
همانطور که میدانید پیاز گل ها ، دوره خواب و استراحت دارند که در دوره خواب پیاز گل لازم است شرایط محیطی مناسب ، رعایت و ایجاد شود .
پرورش و کاشت پیاز گل سنبل :
گل سنبل نیز مانند نرگس و لاله دارای پیاز بوده و از همین طریق قابل کاشت و پرورش می باشد .
همانطور که اشاره شد برای کاشت گل سنبل باید پیاز گل سالم و بدون بیماری و زخم خوردگی تهیه نمایید .بهترین نشانه برای انتخاب پیاز گل سالم ، سنگینی ، سفتی و درشت بودن پیاز گل می باشد .
رنگ گل سنبل از طریق پیاز گل برای افراد مبتدی قابل تشخیص و شناسایی نیست بنابراین در این مورد باید از فروشنده مشاوره و راهنمایی بگیرید .
یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در انتخاب پیاز گل سنبل ، محل کاشت سنبل می باشد . به این معنی که پیاز گل مخصوص پاغچه و یا گلدان باشد . معمولا پیاز گل مخصوص گلدان ریزتر از پیاز گل باغچه می باشد .
خاکی که میخواهید پیاز گل را در آن کشت نمایید نیز در ب نتیجه دلخواه ، بسیار اهمیت دارد . بهترین خاک برای کاشت پیاز گل سنبل ، مخلوطی از خاک برگ و خاک شن دار می باشد . نحوه کاشت پیاز گل سنبل یه این طریق است که دو سوم پیاز گل در خاک کاشته شده و یک سوم پیاز گل باید از خاک بیرون باشد .
پیاز گل کاشته شده در گلدان باید در محیطی با دمای معتدل نگهداری شود . آبیاری به موقع و منظم نیز از نیازهای پیاز گل سنبل می باشد . در روزهای ابت کاشت پیاز گل سنبل ، دمای محیط نباید از 13 درجه نماید .
با رعایت این نکات ، پیاز گل سنبل حدودا یک ماه تا یک ماه و نیم بعد شروع به گل دادن می نماید
 به محض رویت جوانه های سنبل ، باید گلدان به مدت ده روز به محیطی تاریک انتقال یابد و پس از این مدت ، میتوان گلدان را به محیطی با نور و دمای معمولی منتقل نمود .
کاشت پیاز گل سنبل در باغچه :
نکته بسیار مهم در کاشت پیاز گل سنبل در باغچه ، دمای هوا می باشد .پیاز گل نباید در دمای بسیار پایین کشت شود که باعث یخزدگی پیاز گل شود . بهترین زمان برای کاشت پیاز گل سنبل در باغچه ، اواسط بهمن ماه می باشد . در صورت سرد بودن هوا در آن زمان ، توصیه می شود که پیاز گل را در عمق بیشتری از خاک بکارید . در شرایط ایده آل محیطی و رعایت نکات ذکر شده ، اوا اسفند و یا اوایل فروردین ماه ، گیاه سنبل به بار می نشیند.
کاشت پیاز گل سنبل در آب :
در کاشت پیاز گل در آب علاوه بر کاشت پیاز در ظرف مناسب و ریختن خاک ذغال ، مراقبت از ریشه های پیاز گل و انتشار آنها در آب نیز ضروری می باشد . پس از کاشت پیاز گل سنبل در آب بهتر است این گیاه در تاریکی قرار گیرد .
دلیل استفاده از ذغال در کاشت پیاز گل سنبل در آب ، جلوگیری از فساد پیاز گل در آب می باشد .
انواع دستگاه تصفیه آب

درخواست حذف اطلاعات

دستگاه تصفیه آب
به عنوان یک شهروند ممکن است همیشه این سوال را در ذهن داشته باشید که آیا استفاده از آب معدنی بهتر است یا استفاده از دستگاه تصفیه آب ؟ در ذیل به نکاتی اشاره خواهد شد که شما را در تصمیم گیری درباره این موضوع راهنمایی خواهد کرد .
در مقایسه دستگاه تصفیه آب  و آب معدنی باید گفت که بر خلاف سایر کشورها که آب معدنی تنها یک هفته تاریخ مصرف دارد در کشور ما ، آب معدنی نزدیک به ی ال تاریخ مصرف دارد و این در صورتی است که آب سالم در یک بطری و در یک محیط راکد در 48 ساعت بو گرفته و شروع به گندیدگی می کند . این نکته در آبهای معدنی تولید شده در کشور ما اتفاق نخواهد افتاد زیرا در تولید آنها از مواد نگهدارنده فراوانی استفاده می شود. در صورتی که در آب تولید شده توسط دستگاه تصفیه آب این مشکل وجود نخواهد داشت.
در کشور ما برای تولید آب معدنی در ازای هر یک لیتر آب ، نیم میلی گرم ماده نگهدارنده فلوراید استفاده می شود که این ماده سرطان زا و برای بدن مضر می باشد . فلوراید بعد از نوشیدن آب وارد بافتها شده و آب از بافتها خارج می شود و بدن دور فلوراید لایه ج محافظی تولید میکند که این باعث افزایش حجم بافتها میشود. یک علت اینکه صبحها احساس تورم و پف آلودگی میکنید وجود فلوراید در آب است.
در ادامه مقایسه مصرف آب معدنی با دستگاه تصفیه آب باید گفت که برخی از آبهای معدنی تولید شده در کشور در محیطهای بسیار ناسالم و غیر بهداشتی تولید می شوند که در صورت استفاده از دستگاه تصفیه آب این موضوع منتفی خواهد شد. و دستگاه تصفیه آب ، همان آب شهری لوله کشی را پس از حذف املاح و آلاینده ها در دسترس ما قرار می دهد .
مواد پلیمری موجود در بطری آب معدنی به مرور و در دمای بالا آزاد شده و با آب ترکیب شده و این مواد برای بدن انسان بسیار خطر دارند. در صورتی که در دستگاه تصفیه آب هیچ ماده اضافی و مواد پلیمری وارد اب نخواهد شد.
به لحاظ اقتصادی ، ید و استفاده از دستگاه تصفیه آب به مراتب مقرون به صرفه تر از ید دائمی آب معدنی می باشد. مضاف بر اینکه اکثر آبهای معدنی دارای نیترات بیش از حد مجاز می باشند در صورتی که یکی از عملکردهای دستگاه تصفیه آب ، حذف نیترات موجود در آب می باشد .
این موضوع در مورد املاح هم مصداق دارد به این معنی که دستگاه تصفیه آب املاح اضافی آب را حذف کرده اما گاها استفاده از آبهای معدنی با میزاناملاح باعث بروز و یا تشدید بیماری هایی همچون سنگ کلیه و .. گردیده است.
در ادامه ذکر این نکته خالی از لطف نیست که برخی بر این باورند که جوشاندن آب میتواند نقش دستگاه تصفیه آب را ایفا نموده و املاح آب را حذف نماید . لازم به توضیح است اینکار نه تنها املاح آب را خذف نمی نماید که به علت جوشاندن و تبخیر ، تعداد مولکولهای آب کم و با بع غلظت ناخالصی های آن زیاد می شود .
بنابراین میتواند قاطعانه گفت استفاده از دستگاه تصفیه آب بر آب معدنی برتری دارد.
اطلاعاتی مفید درباره کارتن پلاست

درخواست حذف اطلاعات
اطلاعاتی مفید درباره کارتن پلاست
کارتن پلاست ورقه ای به شکل کارتن می باشد که از دو ورقه مسطح از جنس پلاستیک یا پلی پروپیلن و به صورت ا تروژن تشکیل شده است . دو سطح ورقه کارتن پلاست توسط صفحات باریک و عمودی که در یک راستا و به صورت موازی با یکدیگر قرار گرفته اند ، بهم متصل می شوند.
کارتن پلاست دارای محاسن و مزایای زیادی می باشد که در زیر به برخی از انها اشاره خواهد شد:
کارتن پلاست نسبت به سایر انواع کارتن از میزان مقاومت بیشتری در مقابل عوامل فیزیکی و ضربات برخوردار می باشد .
کارتن پلاست در برابر تغییر شکل و همچنین ضربات ، بسیار مقاوم می باشد .
کارتن پلاست طیف وسیعی از تغییرات دمایی بین 15 تا 60 درجه سانتیگراد را تحمل مینماید .
یکی دیگر از مزایای کارتن پلاست ، سبک ، قابل شستشو و انعطاف پذیر بودن آن می باشد .
همچنین تمامی مواد اولیه به کار رفته در تولید کارتن پلاست غیر سمی بوده و کاملا بدون بو و دارای استقامت زیاد در برابر رطوبت می باشد .کارتن پلاست قابلیت بازیافت داشته و عایق حرارت و برق نیز می باشد .
امروزه ورقهای کارتن پلاست در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که یکی از موارد استفاده از کارتن پلاست ، استفاده از آن در کشاورزی و صنایع مرتبط با دام و طیور می باشد .
از کارتن پلاست در بحث بسته بندی میوه جات و محصولات کشاورزی استفاده می گردد و همچنین ، استفاده از کارتن پلاست در سقف های مرغداری ها و به عنوان دیوار و سقف کاذب ،بسیار متداول شده است
چمن‌ زن

درخواست حذف اطلاعات
چمن‌ زن
چمن زن وسیله ای متشکل از یک یا چند تیغه گردان بوده که به منظور برش و قطع سطح چمن با ارتفاع مشخصی مورد استفاده قرار می گیرد .
قدرت تیغه ها در چمن زن قابل تنظیم بصورت دستی می باشد و با راندن چمن زن به سمت جلو تیغه های مکانیکی دستگاه چمن زن عمل میکنند .
در برخی از انواع چمن زن یک موتور احتراقی یا الکتریکی برای چرخاندن تیغه های چمن زن بکار می رود و در برخی از انواع چمن زن ، علاوه بر عملیات چمن زنی ، کارهایی نظیر کوددهی و جمع آوری ضایعات نیز توسط چمن زن انجام میگردد.
به طور کلی دو نوع تیغه در چمن زن استفاده می شو د . به عبارت دیگر بسته به نوع تیغه به کار رفته در دستگاه چمن زن میتوان چمن زن ها را به دو دسته چمن زن سیلندری و چمن زن روتاری تقسیم نمود.
در یک تقسیم بندی دیگر ، چمن زن ها به چهار گروه کلی چمن زن دستی ، چمن زن تراکتوری ، چمن زن برقی و شارژی و چمن زن موتوی یا گیرب ی ، تقسیم می شوند .
چمن زن تراکتوری :
چمن زن تراکتوری ، بهترین نوع چمن زن بوده که دارای قابلیت و امکانات زیادی می باشد و این نوع چمن زن دارای یک موتور محرک بسیار قوی بنزینی به همراه چهار چرخ متحرک و تیغه های قوی می باشد .
چمن زن دستی :
میتوان گفت ابت ترین نسل چمن زن ، چمن زن دستی می باشد که ساختار و عملکرد این نوع چمن زن به صورت دستی و هلی و به وسیله نیروی انسانی می باشد .
چمن زن برقی - شارژی :
اصولا این نوع از چمن زن که با برق و یا بصورت شارژی عمل میکند ، برای مصارف خانگی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد .
چمن زن موتوری-گیرب ی :
چمن زن موتوری در محیطها و فضای سبز گسترده که عملیات چمن زنی نیاز به میزان جابجایی و قدرت موتور بالایی دارد ، مورد استفاده قرار می گیرد .
انواع شمشاد زن

درخواست حذف اطلاعات
انواع شمشاد زن
شمشاد زن وسیله ای است که برای کوتاه و یکدست نمودن سطح شمشاد مورد استفاده قرار می گیرد .
شمشاد زن نیز مانند چمن زن ها به چهار گروه اصلی تقسیم میشوند :
شمشاد زن دستی ، شمشاد زن شارژی ، شمشاد زن برقی و شمشاد زن موتوری .
هر یک از انواع شمشاد زن یاد شده ، بسته به میزان و حجم مورد نیاز در کاربردهای مختلف قابل استفاده می باشد .
شمشاد زن دستی همانطور که از نامش پیداست وسیله ای مکانیکی میباشد که توسط نیروی مکانیکی اعمال شده توسط شخص ، عمل می نماید .
شمشاد زن های شارژی نیز همانطور که از اسم آن بر می آید ، قابل شارژ شدن می باشد و پس از شارژ شدن به میزان لازم و بدون هیچ کابل و اتصالی و بدون نیروی مکانیکی شخص، قابل استفاده می باشد .
در مقایسه با سایر انواع شمشاد زن ، شمشاد زن شارژی صدای کمتری داشته و اکثرا برای محیطهای کوچک همچون حیاط منازل و فضاهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرد .
نوع دیگر از انواع شمشاد زن ، شمشاد زن برقی می باشد که این نوع شمشاد زن توسط نیروی برق کار می کند و مانند شمشاد زن های شارژی برای مصارف شخصی در محیط ها و فضاهای کوچک و شمشادهای با متراژ کم مورد استفاده قرار می گیرد .
نوع دیگر شمشاد زن ها ، شمشاد زن موتوری میباشد که در بین انواع شمشاد زن ، این وسیله دارای قدرت بیشتری بوده و البته قیمت این شمشاد زن نیز نسبت به سایر انواع بالاتر می باشد .
نیروی محرکه شمشاد زن موتوری سوخت میباشد .
شمشاد زن موتوری با توجه به وجود موتور در این دستگاه از صدای بیشتری برخوردار بوده ولی از نظر کارایی این نوع شمشاد زن در رده محصولات حرفه ای بوده که برای محیطها و فضاهای با حجم بالا مورد استفاده قرار می گیرد .
سینی نشاء

درخواست حذف اطلاعات

سینی نشاء
در گذشته برای پرورش نشاء از گلدانهای سفالی یا پلاستیکی استفاده می شد اما امروزه وجود انواع سینی نشاء با ابعاد و تعداد حفره های مختلف ، کار پرورش نشاء را آسانتر از قبل نموده است .
معمولا سینی نشاء دارای حفره های م وطی شکل و یا به شکل هرمهای بر ع می باشد که در انتها، باریک میشود .
سینی نشاء در سایزها و تعداد حفره های مختلفی در بازار موجود می باشد که سینی نشاء با حفره های کوچک هزینه تولید و البته اندازه نشاء را کاهش میدهد . همچنین در سینی نشاء با حفره های کوچک ، گیاه خیلی زود به مرحله رسیدن و چهار برگی میرسد که به علت این زودرسی ، کیفیت نشاء کاهش می یابد .
از آنجا که سینی نشاء قابلیت استفاده مجدد را دارد لذا یکی از توصیه های مهم در استفاده از سینی نشاء ، تمیز و شستشوی سینی نشاء به منظور مراقبت و عدم انتشار بیماری ها و آفات می باشد .
پس از شستشوی سینی نشاء باید از محلولهای بهداشتی مخصوص ضد عفونی و همچنین بخار آب استفاده کرد .پس از شستشو و ضد عفونی سینی نشاء نیز ، هوادهی به طور کامل ا امی میباشد .
استفاده از پلاستیک یکبار مصرف در حفره های سینی نشاء ، علاوه بر سهولت وج نشاء از حفره های سینی نشاء ، باعث طول عمر بیشتر سینی نشاء نیز می گردد.
انعطاف پذیری ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی ، جنس و ...از عوامل تعیین کننده در انتخاب و ید سینی نشاء می باشد .
کوکوپیت

درخواست حذف اطلاعات
کوکوپیت
کوکوپیت نوعی کمپوست است که از الیاف دور میوه نارگیل یا الیاف تنه درخت نارگیل درست می شود.کوکوپیت ویژگیهایی دارد که باعث جذب و نگهداری رطوبت در خاک می شود و به علت وجود همین خاصیت ، از کوکوپیت به وفور در باغبانی استفاده می شود .
به طور کلی اصلی ترین کشورهای صادر کننده کوکوپیت ، سریلانکا و هندوستان و اکثر کشورهای جنوب شرق آسیا می باشند.
عموما کوکوپیت به صورت قالبی و البته قالبهای فشرده تولید می شود و در مقصد نهایی با اضافه اب به کوکوپیت آن را تبدیل به پودر کرده و آماده استفاده می نمایند.
برخی از مزایای کوکوپیت نسبت به موارد مشابه
1- تخلخل هوایی عالی
کوکوپیت حتی در زمانی که پر از آب شده باشد ، دارای تخلخل هوایی بسیار خوبی می باشد که باعث افزایش رویش ریشه، گل و میوه در گیاهان می شود.
2- نگهداری و جذب بسیار خوب آب
میزان جذب و نگهداری آب قالبهای کوکوپیت فشرده 7 تا 10 لیتر آب می باشد و در مقایسه با پیت ماس ، میزان بیشتری آب در خود نگه میدارد . همچنین سرعت رشد گیاه با استفاده از کوکوپیت در مقایسه با پیت ماس بسیار بالاتر می باشد.
3- ماندگاری بالای کوکوپیت
کوکوپیت برخلاف سایر محصولات مشابه دیرتر از بین میرود و به علت دارا بودن الیاف چوبی شکل در محیط های کشت ، مدت زمان طولانی تر باقی می ماند .
الیاف کوکوپیت در خاک به مدت چهار تا پنج سال باقی مانده و از تراکم و فشردگی ذرات خاک جلوگیری کرده و محل مناسبی را برای رشد و توسعه ریشه فراهم می نماید.
پیت ماس

درخواست حذف اطلاعات

پیت ماس
خاک پیت ماس از گونه ای خزه به وجود می آید . این نوع خزه عموما در خاک های تورب دار باتلاقها ، در ابگیرهای و به طور کل در قسمتهایی از رودخانه ها که گل و لای انباشته می شود می روید .
این خزه در دوره ای از حیات خود تبدیل به خاک می شود که این خاک پیت ماس نام دارد. در حال حاضر بهترین معادن تشکیل پیت ماس کشور استونی می باشد .
عموما پیت ماس در مصارف عمومی نظیر باغبانی، گلخانه‌ای، پرورش گل و گیاه کاربرد دارد.
نحوه تشکیل پیت ماس
در تشکیل پیت ماس ، تضاد شدید دما در فصول تابستان و زمستان بسیار موثر است . بدین صورت که در زمستان در اثر سرما خاک یخ زده و در بهار و با آب شدن یخها ، خاک مملو از آب می شود . در تابستان این آب تا عمق زیادی از خاک خشک می شود و همین امر باعث تجزیه نشدن مواد آلی موجود در خاک میشود .
فواید و مزایای پیت ماس
پیت ماس بستر مناسبی برای کشت هر نوع بذری می باشد .
از آنجا که پیت ماس دارای مقادیر زیادی از مواد آلی می باشد ، استفاده از ان سبب بهبود خاک می شود .
همچنین پیت ماس دارای قدرت زیادی جهت جذب و نگهداری آب می باشد .
استفاده از پیت ماس ، سبب نگهداری بیشتر کود در خاک و جلوگیری از آبشویی آن می شود .
همچنین پیت ماس از خاک در برابر فرسایش محافظت می کند.
هوا چیست

درخواست حذف اطلاعات
هوا به جریانی از هوا اطلاق می شود که توسط آن هوای سرد و گرم از یکدیگر تفکیک می شوند .به طور معمول هوا که کاربردهای مختلفی نیز دارد ، در بالای دربها نصب می شود .
دستگاه هوا مجهز به یک فن قدرتمند در قسمت بالا یا سقف و یک مکنده قوی در قسمت کف دستگاه می باشد که توسط این فن و مکنده ، جریان هوای فشرده از قسمت فوقانی به قسمت تحتانی دمیده می شود.
کاربردهای هوا
با استفاده از جریان هوای شدید خارج شده از هوا به هنگام باز شدن درب ، دو فضای داخل و خارج از یکدیگر جدا شده و مانع از ورود ات و گرد و غبار به داخل می گردد ، بنابراین دستگاه هوا علاوه بر تمیز نگهداشتن محیط ، در افزایش راندمان سیستمهای تهویه و کاهش هزینه های انرژی بی تاثیر نخواهد بود.
در واقع یکی از بارزترین مزایای استفاده از دستگاه هوا جلوگیری از هدر رفتن انرژی و کاهش هزینه ها می باشد.
هوا در افزایش سطح بهداشت محیط نیز تاثیر گذار خواهد بود چرا که با دمش جریان پر فشار به خارج ، مانع از ورود گرد و غبار و ات می گردد.
یکی دیگر از مزایای هوا ، فضای بسیار کمی که می کند میباشد که نوع تجاری این وسیله بسیار کم حجم تر و زیباتر از انواع صنعتی ان می باشد .
انواع صنعتی هوا ، قابلیت ساخت در ابعاد مورد نظر را دارد که این موضوع یکی از برتریهای هوا صنعتی نسبت به انواع تجاری آن می باشد .
هوا باید در قسمتی از ورودی نصب شود که امکان ورود و نشت رطوبت و آب به آن محیط وجود نداشته باشد . توصیه می شود برای تمیز هوا از مواد شیمیایی نظیر بنزین و ... استفاده نگردد.
هوا هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی قابل نصب می باشد که چنانچه هوا را به صورت افی نصب نمودید باید در دو سمت محیط و یا دی بالا و پایین نصب گردد و در صورت نصب هوا به صورت عمودی باید در یک سمت نصب شود.شیر فلکه و کاربردهای آن

درخواست حذف اطلاعات
شیر فلکه و کاربردهای آن
شیر فلکه وسیله ای است که به منظور تنظیم مقدار عبور سیال از یک مسیر ، استفاده می شود. شیر فلکه می تواند در ح های باز ، بسته و نیمه باز یا نیمه بسته قرار گیرد که در ح باز ، امکان عبور سیال از شیر فلکه وجود دارد .
در زبان انگلیسی ، شیر فلکه ، ولو نام دارد که این کلمه به معنی گلوگاه می باشد .
شیر فلکه ها دارای انواع گوناگون با سایز و جنس های مختلف می باشند . معمولا شیر فلکه کشویی یکی از پر کاربردترین انواع شیر فلکه می باشد که برای عبور و گذر سیالاتی همانند آب ، روغن ، هوای فشرده و انواع گازهای خنثی مورد استفاده قرار می گیرد. شیرهای کشویی در شیر فلکه کشویی ، حرکت خطی دارد .
شیر فلکه ها به لحاظ سایز و نحوه عملکردشان ، انواع گوناگونی دارند . به عنوان مثال ، قطر شیر فلکه ها عموما از چند دهم میلیمتر تا چند متر متغیر می باشد .
در نیروگاهها ، موتور خانه ها ، کارخانجات و .... به منظور انتقال آب گرم و سرد با فشار بسیار زیاد از شیر فلکه کشویی با زبانه چدنی ، ف ی و یا پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد . ( شیر فلکه کشویی زبانه لاستیکی ، شیر فلکه کشویی زبانه چدنی ، شیر فلکه کشویی زبانه ف ی )
میزان تحمل فشار و حرارت نیز در انواع شیر فلکه متغیر است .
یکی از انواع شیر فلکه ، شیر فلکه پروانه ای می باشد که از ساده ترین انواع شیر فلکه بوده و عموما در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد . ساختار ظاهری و نحوه عملکرد شیر فلکه پروانه ای بسیار ساده است که از یک بدنه اصلی و یک صفحه مدور تشکیل شده است .
نوعی از شیر فلکه پروانه ای که فاقد فلنچ است ، شیر فلکه پروانه ای ویفری نام دارد که همانند سایر انواع شیر فلکه پروانه ای دارای ساختاری ساده و البته پر کاربرد می باشد . شیر فلکه پروانه ای ویفری ، یکی از بهترین گزینه ها در مصارفی با شدت جریان بالا می باشد .
شیر فلکه پروانه ای از جنس استیل ، معمولا در ایستگاههای نیروی حرارتی و هیدرولیکی ، صنایع گوناگون همچون صنایع پتروشیمی و همچنین در لوله کشی آب مورد استفاده قرار می گیرد.
از جمله مزیت های شیر فلکه پروانه ای سبک وزن بودن آن و عدم نیاز به تکیه گاه برای نصب می باشد . از دیگر مزایای شیر فلکه پروانه ای فشردگی و کوچک بودن و قیمت مناسب و راندمان بالای آن می باشد .
در شیر فلکه پروانه ای ، همیشه بخشی از دیسک در معرض جریان سیال قرار دارد ، که این موجب احتمال تغییر فشار را در بر خواهد داشت و این مورد ، یکی از معایب شیر فلکه پروانه ای محسوب می شود.
همانطور که اشاره شد ، شیر فلکه کشویی ، یکی از پر کاربردترین انواع شیر فلکه می باشد که در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین کاربرد آن در خطوطیست که به منظور بستن جریان مورد استفاده قرار می گیرند.
شیر فلکه کشویی به دو نوع تقسیم بندی می شود : شیر فلکه کشویی موازی و نوع دیگر شیر فلکه کشویی دارای دروازه های گوه ای شکل می باشد .
شیر یکطرفه سوپاپی فنردار
نوعی دیگر از انواع شیر فلکه ، شیر یکطرفه می باشد . شیر یکطرفه به معنی غیر قابل برگشت بوده و حرکت سیال در این نوع از شیر فلکه ، بر اثر اختلاف فشار بین دو طرف شیر می باشد .
شیر یکطرفه به دو دسته کلی تقسیم می شود:
شیر یکطرفه ای که با جریان سیال بسته می شود
شیر یکطرفه ای که توسط نیروی سیال و یک نیروی خارجی بسته می شود:
در یک تقسیم بندی دیگر میتوان شیر یکطرفه را به شیر یکطرفه وزنه ای و شیر یکطرفه سوپاپی فنر دار ، تقسیم بندی نمود .
کود کامل ماکرو یا کود npk

درخواست حذف اطلاعات
کود کامل ماکرو یا کود npk
کود کامل ماکرو که در اصطلاح با عنوان کود npk نیز شناخته می شود ، حاوی سه عنصر عمده فسفر ، پتاسیم و ازت می باشد که در ای از مواقع در ترکیب کود npk ، از روی و ترکیبات آن نیز البته به میزان بسیار کم استفاده می شود . کود npk در کشاورزی نوین ، بسیار پر مصرف بوده و عمده تولید کود npk در کشور ما به صورت گرانوله می باشد .
استفاده از کود npk یا همان کود کامل ماکرو ، به سبب دارا بودن عناصر اصلی مورد نیاز خاک ، از سایر کودهای حاوی ترکیبات ازت ، پتاسیم و فسفر موثر تر می باشد .
پر واضح است که تامین نیاز غذایی جوامع ، به افزایش بهره وری خاک بستگی دارد و مصرف کودهای شیمیایی ، به میزان بسیار زیادی در حصول به این موضوع نقش دارد . کود کامل ماکرو یا کود npk نیز همانند سایر انواع کود ، به منظور حاصلخیزی و افزایش باروری محصولات کشاورزی بکار میرود . این کود (کود npk) میتواند در زمینهای باغی ، زراعی و اراضی شور مورد استفاده قرار گیرد .
بیشترین استفاده از کود کامل ماکرو یا کود npk در زمینهای زراعی می باشد که عمده مصرف آن به صورت گرانول و مناسب برای انواع کشت می باشد . در استفاده از کود کامل ماکرو یا کود npk ، نکته حائز اهمیت ، شخم زمین به میزان لازم و قرار دادن آن در محلهای مشخص شده و در زیر خاک می باشد .
در زمینهای زراعی شور ، استفاده از کود کامل ماکرو یا کود npk ، بایستی بر اساس نتیجه آزمون خاک مورد استفاده قرار گیرد . نحوه استفاده از ان نیز پیش از کاشت نهال در چاله غرس و پس از کاشت به صورت کود پایه در اوایل فصل بهار می باشد .
کود کامل ماکرو یا کود npk در درختان و محصولاتی که نیاز به میزان زیادی از عنصر پتاسیم دارند و همچنین درختانی که مبتلا به زردی برگ شده اند ، عملکرد مناسبی خواهد داشت .
در صیفی و سبزیجات نیز مصرف کود کامل ماکرو یا کود npk به اشکال مختلف تقسیط ، پیش از کاشت و به شکل نواری مورد استفاده قرار می گیرد .
فرآیند تولید کود کامل ماکرو یا کود npk
در تولید کود کامل ماکرو یا کود npk از روش می و گرانول سازی استفاده می شود بدین ترتیب که در ابتدا مواد اولیه شامل سولفات پتاسیم و آمونیوم و فسفات آمونیوم به ذرات بسیار ریزی تبدیل شده و سپس بر اساس فرمولاسیون کود ، مواد با اندازه و نسبتهای مشخص وارد دستگاه می شوند .
معرفی تانک کود و کاربرد آن در کشاورزی

درخواست حذف اطلاعات
تانک کود نوعی مخزن تحت فشار می باشد که به منظور تزریق مواد غذایی مورد نیاز گیاه و انواع کود و سموم کشاورزی به کار می رود .
یکی دیگر از موارد کاربرد تانک کود به منظور شستشوی لوله های آبیاری و قطره چکانهای مورد مصرف در سیستمهای آبیاری و پیشگیری از گرفتگی قطره چکانها می باشد .
برای استفاده از تانک کود در موارد تزریق کود و سموم کشاورزی ، بهتر است این مواد ، پیش از در تانک کود ، در ظروف جداگانه در آب محلول شده و پس از اینکه کودها کاملا با آب حل شد و کلیه ناخالصیهای موجود در ان ، در اب ته نشین شد ، محلول کود را در تانک کود ریخته و مورد استفاده قرار میدهیم.
اندازه تانک کود بسته به نوع مصرف ، ظرفیت شبکه و سفارش مشتری ، میتواند متغییر باشد . در فصول غیر زراعی و به منظور جلوگیری از یخزدگی آب موجود در تانک کود ، باید آب مخزن آن تخلیه گردد .
در برخی از موارد ونتوری و یا سیستمهای تزریق کننده کود که مجهز به پمپ میباشد ، میتواند جایگزین تانک کود گردد .
به زبان بسیار ساده اساس کار تانک کود به این صورت است که کود محلول شده در آب ، به میزان مشخص و به تدریج از مخزن تانک کود خارج شده و در اختیار گیاه قرار می گیرد .
در تانک کود سیکل باز ، مواد شیمیایی و غذایی مورد نیاز گیاه ، توسط اختلاف فشاری که به وسیله انژکتور و پمپ ایجاد شده است ، از بخش مکش ونتوری یا انژکتور به قسمت وجی انژکتور وارد و سپس به لوله اصلی منتقل میگردد و توسط لوله اصلی تانک کود ، این مواد در اختیار گیاه قرار می گیرد.
قطره چکان مناسب در هر سیستم آبیاری

درخواست حذف اطلاعات
قطره چکان مناسب در هر سیستم آبیاری
انتخاب قطره چکان یا دریپر یا مناسب در سیستم آبیاری یکی از مهمترین مواردیست که باید با دقت نظر انجام شود زیرا انتخاب قطره چکان مناسب سبب کاهش هزینه های غیر ضروری نظیر انسداد قطره چکان و عدم آبیاری برخی از بوته ها و نهایتا تعویض قطره چکان می شود .
انواع قطره چکان مورد استفاده در سیستمهای آبیاری
قطره چکان های صفحه ای
در قطره چکان صفحه ای ، چند صفحه بر یکدیگر منطبق بوده و هر کدام از این صفحات بر صفحات دیگر عمود میباشد که انطباق این صفحات عمود بر هم ، به قطره چکان ظاهری شبیه صندوق میدهد و آب وارد شده به قطره چکان ، دیواره های عرضی این صفحات را دور زده و سپس از حفره انتهایی و به صورت قطره ای خارج می شود.
قطره چکان یا دریپر چند دهانه ای
در آبیاری باغات میوه و درختان ، نیاز به فشار و میزان بیشتری آب میباشد ، لذا در این موارد ، توصیه می شود از قطره چکان های چند دهانه ای استفاده شود . در این نوع از قطره چکان ، هر یک از دهانه ها ، متصل به لوله باریکی بوده که آب را تا فواصل چند متر انتقال می دهد. تعداد وجی یا دهانه های این نوع از قطره چکان بین یک تا پنج عدد متغیر بوده و به این ترتیب برای آبیاری یک درخت ، به یک تا دو قطره چکان نیاز می باشد .
قطره چکان دکمه ای
قطره چکان یا دریپر دکمه ای دارای دهانه ای کوچک به قطر کمتر از یک میلیمتر می باشد . برای استفاده از این نوع قطره چکان ، بر روی لوله های آبیاری ، سوراخهایی ایجاد شده و این قطره چکان ها بر روی این سوراخها تعبیه می شوند . آب جاری شده در لوله های اری از دهانه ورودی قطره چکان یا دریپر وارد شده و از دهانه وجی قطره چکان ، به صورت قطره به سطح خاک می ریزد .
این نوع از قطره چکان در میان سایر انواع آن ، ارزان تر بوده و همچنین نصب این قطره چکان نیز آسان تر می باشد .
قطره چکان یا دریپر با مجرای طولانی
در این نوع قطره چکان که عموما در مسیر لوله های فرعی آب قرار می گیرند ، آب پس از طی مسیر ما یچ و طولانی ، از دریچه وجی قطره چکان خارج و بر سطح خاک می ریزد. یکی از معایب این نوع قطره چکان احتمال انسداد مجراهای آن می باشد و از انجا که این نوع قطره چکان قابل تعمیر نمیباشد ، هزینه های نگهداری یا تعویض آن مقرون به صرفه نیست.
ورق ژئوت تایل و کاربرد آن

درخواست حذف اطلاعات

ورق ژئوت تایل و کاربرد آن
کلمه ژئوت تایل ترکیبی از دو کلمه ژئو به معنی زمین و ت تایل به معنی پارچه تشکیل شده است . به معنی زمین پارچه. ژئوت تایل نوعی پوشش الیافی نفوذ ناپذیرند که از پلی استر و یا پلی پروپیلن تولید می شوند. عموما ورق ژئوت تایل به دو شکل بافته شده و یا بافته نشده تولید می شود .
با توجه به کاربرد و انواع ورق ژئوت تایل ، گونه های مختلفی از این محصول تولید می شود و بسته به نوع نیاز و نوع استفاده و ظرفیت مقاومت مورد نیاز ، ورق ژئوت تایل مناسب انتخاب می شود .
به طور عموم از ورق ژئوت تایل در سدسازی ، سیستمهای تصفیه آب ، است های ذخیره آب ، ز شی و ... استفاده می شود .
مزایای ورق ژئوت تایل
ورق ژئوت تایل سریع نصب و قابلیت اجرای سریعی دارد با استفاده از ورق ژئوت تایل ، حجم عملیات سنتی کاهش می یابد و استفاده از ورق ژئوت تایل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.
بذر بادمجان و شرایط کشت آن

درخواست حذف اطلاعات

بذر بادمجان و شرایط کشت آن
منبع و منشاء گیاه و بذر بادمجان ، کشور ژاپن می باشد .  بذر بادمجان در اوا ماه بهمن و به صورت خزانه و در بستری حاوی خاک برگ بسیار نرم ، خاک کشاورزی نرم و ماسه و در محیطی نسبتا مرطوب کشت می شود . دمای مناسب برای کشت بذر بادمجان ، 25 درجه سانتیگراد می باشد و محیط مناسب برای پرورش بذر بادمجان از لحاظ رطوبت و دما ، شبیه محیط گلخانه می باشد . بهتر است بذر بادمجان در ظروف کشت و گلدان ، کاشته شده و سپس به صورت نشاء به زمین اصلی منتقل گردد.
بذر بادمجان را در خاکی با شرایط ذکر شده و در ظروف کشت می کارند و پس از اینکه به مرحله چهار برگی شدن رسید به پشته های زمین اصلی که از قبل آماده گردیده ، منتقل می شوند . مرحله چهار برگی شدن بذر بادمجان عموما در اردیبهشت ماه اتفاق می افتد . پیشنهاد می شود فاصله بین پشته ها بین 70 تا 75 سانتیمتر و فاصله بین بوته های بادمجان 40 تا 45 سانتیمتر باشد .
آبیاری بذر بادمجان و خود گیاه ، با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع خاک ، متغیر است .
بذر بادمجان مانند سایر گیاهان ،گونه های مختلفی دارد که معمول ترین آنها بذر بادمجان قلمی ، بذر بادمجان دلمه ای ، بذر بادمجان سفید ، بذر بادمجان سبز و ... می باشد .
از بین این گونه های مختلف بذر بادمجان ، آن دسته که دارای کمترین میزان دانه و بیشترین حد از شیرینی باشد ، برای مصارف خانگی ، مقبول تر می باشند . بذر بادمجان سیاه و قلمی ، مورد پسند ترین نوع بذر بادمجان در ذایقه مردم ما می باشد .
کشت بذر خیار

درخواست حذف اطلاعات
بعد از تعیین زمان کاشت بذر خیار ، انتخاب بذر خیار مناسب با اقلیم آب و هوایی منطقه مورد نظر ، یکی از اصلی ترین فاکتورها در کشت و تولید این محصول می باشد .
در مناطق جنوبی کشور ، که زمان کاشت بذر خیار ، از اوایل مهر ماه آغاز می شود و یا مناطق شمالی و مرکزی که کاشت بذر خیار از اول دی ماه آغاز می شود ، بذر خیار تک گل توصیه می شود. بذر خیار تک گل دارای برگهای ریز و بسیار مقاوم به سرما می باشد ازین رو مناسب برای دوره های کشت طولانی مدت می باشد .
در مناطقی که دارای دو فصل زراعی و کشت می باشند ، توصیه می شود از ارقام بذر خیار پر گل استفاده شود . این نوع بذر خیار دارای محصول زیاد و دوره کشت کوتاه مدت می باشند .
یکی از بزرگترین مشکلات در کشت انواع بذر و بذر خیار ، عدم توجه کشاورزان به نوع و رقم بذر خیار ، زمان کشت و منطقه و اقلیم آب و هوایی می باشد . اصولا کشاورزان بدون در نظر گرفتن این موارد ، به علت پر محصول بودن برخی از ارقام بذر خیار ، اقدام به کشت همان رقم در مناطق مختلف با شرایط آب و هوایی گوناگون می نمایند که در بسیاری از موارد ، این کشت ناموفق یا با بازدهی نا مناسب توام خواهد بود.
یکی دیگر از اشتباهات کشاورزان انتخاب بذر خیار کشت شده در یک فصل ، که محصول و بازدهی موفقی داشته ، در فصل بعدی کشت می باشد . مثلا کشاورزی در فصل بهار از نوعی از بذر خیار استفاده نموده که کشت موفقی داشته و به اشتباه ، این بذر را برای کشت بعدی پاییز انتخاب نموده که با شروع فصل سرما و ریز و کوچک بودن میوه ها ، شروع به استفاده از کود و سم مضاعف نموده تا بتواند همان میزان محصول را برداشت نماید . در صورتی که با انتخاب بذر خیار مناسب همان فصل و بدون استفاده از سم و کود بیشتر ، همان میزان محصول دریافت خواهد شد.

در یک طبقه بندی جامع میتوان بذر خیار را به اقسام زیر طبقه بندی نمود :
بذر خیار زمستانه تک گل
بذر خیار زمسانه پر گل
بذر خیار بهاره تک گل
بذر خیار بهاره پر گل
آموزش کاشت بذر فلفل

درخواست حذف اطلاعات
کشت فلفل از درآمد زاترین گیاهان است که دارای اقسام و رنگهای گوناگون نیز می باشد .
برای عمل آوردن فلفل با کیفیت ، بهتر است بذر فلفل را در ظروف و سینی کشت کاشته و از بذر فلفل ، نشاء تهیه نمایید .
در این صورت بهتر است کشت بذر فلفل حدود هشت هفته قبل از انتقال به زمین اصلی صورت گیرد . تهیه نشاء از بذر فلفل ، نتیجه مطلوبتری نسبت به کشت مستقیم بذر فلفل خواهد داشت .
عمق کاشت بذر فلفل باید حدود نیم سانتیمتر در نظر گرفته شود و خاک مورد نیاز برای جوانه زنی بذر فلفل ، باید خاکی سبک باشد که ز شی به راحتی انجام گیرد .
بهتر است بذر فلفل در سینی و ظروف کشت 72 تا 100 تایی کشت شود و در دمایی بین 27 تا 32 سانتی گراد نیز نگهداری گردد.
در چنین شرایطی ، بذر فلفل پس از گذشت 7 تا 8 روز شروع به جوانه زنی نموده ولی در دمایی پایین تر از این حد ، جوانه زنی بذر فلفل با سرعتی کمتر و نا منظم تر اتفاق می افتد .
پس از کشت بذر فلفل در سینی کشت و به محض پدیدار شدن دو برگ واقعی ، آبیاری باید به صورت منظم و جدی ادامه یابد . البته این بدان معنا نیست که در آبیاری زیاده روی نمایید . آبیاری باید به گونه ای انجام شود که خاک حاوی بذر فلفل هیچ زمان خشک نشود . بذر فلفل در زمینهای با ز ش مناسب ، عملکرد بسیار خوبی خواهد داشت .
کاشت بذر پیاز

درخواست حذف اطلاعات
پیاز یکی از سبزیجات بسیار پر مصرف در خانواده ها می باشد . کشت پیاز به سه طریق کاشت بذر پیاز ، کاشت ده پیاز و کاشت نشاء پیاز صورت می گیرد .
از آنجا که بذر پیاز بسیار ریز بوده و در مراحل جوانه زنی به رطوبت کافی و مداوم نیاز دارد ، لذا کاشت بذر پیاز به مراقبت بیشتری نسبت به سایر موارد کشت ، احتیاج دارد .
کاشت از طریق بذر پیاز
کاشت بذر پیاز ، اوایل فصل بهار انجام میگیرد . در بهترین شرایط نگهداری ، بذر پیاز ، قوه نامیه خود را دو تا سه سال حفظ میکند ولی برای برداشت محصول با کیفیت ، توصیه می شود از بذر پیاز ی اله استفاده شود .
روش های کشت بذر پیاز
اصولا بذر پیاز در دمای بین صفر تا 35 درجه شروع به جوانه زنی میکند که در دمای صفر درجه ، جوانه زنی بذر پیاز حدود چهار تا پنج ماه بطول می انجامد . مدت زمان جوانه زنی بذر پیاز در دمایی بین 21 تا 27 درجه سانتیگراد به 3 تا چهار روز کاهش می یابد . بذر پیاز معمولا بر روی پشته هایی با فواصل 35 الی 45 سانتی متری و به صورت ردیفی کشت می شود. برای کاشت دو ردیفی بذر پیاز ، باید عرض را دو برابر محاسبه نمود .
عمق کاشت بذر پیاز تقریبا 6 تا 12 سانتیمتر و فاصله بوته ها بین 7 تا 10 سانتیمتر می باشد و مناسبترین خاک برای کشت بذر پیاز خاک مرطوب می باشد .
به دو روش کشت بذر پیاز در زمین اصلی و کشت بذر پیاز در سینی نشاء می توان اقدام به کشت نمود.
بذر گوجه فرنگی و نحوه کشت آن

درخواست حذف اطلاعات
در کشت بذر گوجه فرنگی ، آفتابگیر بودن زمین ، شیب آن و نوع خاک نقش بسزایی در کیفیت محصول دارد.
اصولا کشت بذر گوجه فرنگی در خاکهای تازه ، نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت . از عوامل نتیجه بخش در کشت بذر گوجه فرنگی ، استفاده از کود پوسیده حیوانی به میزان زیاد می باشد .
برای کشت گوجه فرنگی می توان مستقیما و با کاشت بذر گوجه فرنگی در خاک ، اقدام نمود و یا می توان پس از کاشت بذر گوجه فرنگی در گلدان یا سینی نشاء و پس از اینکه  گیاه سبز شد و به حدود بیست تا سی سانتمتری رسید ، نشاء را به خاک منتقل کرد.
انتخاب بذر گوجه فرنگی مناسب ، یکی از شروط مهم کشت موفق است . در طبقه بندی بذر گوجه فرنگی ، نوع مصرف یکی از فاکتورهای اصلی به شمار می رود. در هر یک از موارد مصرف تازه خوری ، تهیه رب و کنسرو و ... از بذر گوجه فرنگی مخصوص باید استفاده شود . در واقع بذر گوجه فرنگی به دو گروه بذر گوجه فرنگی تازه خوری و بذر گوجه فرنگی صنعتی تقسیم میشود.
تقسیم بندی بعدی بذر گوجه فرنگی بر اساس همرسی می باشد که بر اساس این تقسیم بندی ، بذر گوجه فرنگی به سه گروه همرس ، غیر همرس و بین ن طبقه بندی می شود.
اصولا در کشور ما برای کشتهای طولانی مدت از بذر گوجه فرنگی غیرهمرس و برای کشت و برداشتهای کوتاه مدت از بذر گوجه فرنگی بین ن استفاده می شود.