رسانه 24
رسانه 24

وبلاگ کودک کتابخانه شهیدان وطنی قائمشهرمعرفی کتاب

درخواست حذف اطلاعات

انتشارات طبیب با همکاری نشر تیمورزاده به تاز ویرایش جدیدی از کتاب پرفروش «من بچه شیعه هستم» سروده سیدمحمدهادی صدرالحفاظی و تصویرگری محمدرضا هادوی را در قطع خشتی کوچک برای کودکان منتشر کرده است. سری قبلی این کتاب که در قطع خشتی بزرگ منتشر شده بود، فروشی برابر با هزار و 156 نسخه داشت.
 
«من بچه شیعه هستم» در جهت معرفی چهارده معصوم به زبانی کودکانه و مطابق با معیارهای اصیل مذهب تشیع تنظیم شده است. شاعر سعی کرده‌ تا در گوشه و کنار این اثر، نشانه‌هایی از معارف اهل بیت جلوه‌گری کند.
 
در سرودن شعر تلاش شده تا مطالب به زبان کودکانه و به ساده‌ترین شکل ممکن بیان شود. دراین راه استفاده از اشعار آهن ن و کلمات محاوره‌ای، کمک می‌کند تا کودک به ساد مطالب را در خاطر خود بسپارد. در تصویرسازی نیز، مفاهیم گنجانده شده در اشعار یا صفات مشهور هرکدام از معصومین، با استفاده از موضوعات کودکانه طراحی شده است و صفحات دوم نیز به گونه‌ای در نظر گرفته شده که کودک با رنگ‌آمیزی آنها، دقت بیشتر و فهم عمیق‌تری نسبت به مفاهیم مطرح شده، پیدا کند.
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
« م محمد
که با او قرآن آمد
دین را به ما رسانده
او ما را شیعه خوانده
دختر او زهرا بود
فاطمه کبرا بود
فدای دین شد جانش
لعنت به دشمنانش
در روز عیدغدیر
برما علی شد
مومنین است
اولین است
دوم ما
بخشنده بود و تنها
نام ایشان حسن بود
صبور و خوش سخن بود
حسین که شاه دین است
سومین است
شهید کربلا شد
تربت او شفا شد
وقتی که آب می‌خورم
بر او سلام می‌کنم...»انتشارات طبیب با همکاری نشر تیمورزاده کتاب «من بچه شیعه هستم» را در قالب 36 صفحه مصور رن با شمارگان پنج هزار نسخه و قیمت 17 هزار و 500 ریال منتشر کرده است. بهای این کتاب به همراه سی دی تصویری 23 هزار ریال و به همراه سی دی صوتی 27 هزار و 500 ریال است.
 

 

منبع: http://childshahidanvatani. /و حسن علیه السلام (ع)

درخواست حذف اطلاعات

 

 

بچه ها!   دوم ما شیعیان، یعنی   حسن مجتبی علیه السلام ، شباهت خیلی زیادی به صلی الله علیه و آله وسلم داشت؛ یعنی هر می خواست به یاد باشه، به چهره این   بزرگ نگاه می کرد. می دونید، به   حسن علیه السلام علاقه زیادی داشت.   حسن علیه السلام ، از کودکی همراه رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم بود و به وسیله پدر و مادری هم چون حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا علیهاالسلام تربیت شده بود. مردم هم که می دونستن چقدر به   حسن علیه السلام علاقه داشته، به اون   احترام خیلی زیادی می گذاشتن. اون   مثل پدربزرگش، یعنی رسول خدا و پدرش   علی علیه السلام برای حفظ خیلی تلاش کرد. شهادت این   بزرگ رو به شما تسلیت می گم.منبع: http://childshahidanvatani. /پرورش خلاقیت کودکان با این ۸ روش,از کتاب و موسیقی تا...

درخواست حذف اطلاعات
 

خلاقیت به کودک کمک می کند تا آسان تر مشکلات را حل و با ذهن بازتری از چالش ها عبور کند. به همین منظور، بسیار مهم است میزان خلاقیت های فرزند خود را افزایش دهید تا در آینده زند راحت تر و موفق تری داشته باشد.

برای این منظور ما ۸ را ار مناسب را برایتان یادآوری کرده ایم تا به کمک آنها خلاقیت و ابتکار را در ذهن فرزند خود پرورش دهید.


۱. کتاب

یکی از ضروری ترین کارها برای رشد فکر و هوش و خلاقیت کودک، کتاب است. شما با خواندن کتاب برای فرزند خود می توانید تخیل و تصو ردازی های ذهنی او را پرورش دهید. برای این منظور بهتر است کتاب هایی انتخاب کنید که بزرگ هستند و تصاویر رن بسیاری در خود دارند. نوشته های کتاب برای کودکان دو تا سه ساله اهمیتی ندارد و همه حواس آنها به تصاویر کتاب است. هنگام خواندن کتاب یک طرح کلی در ذهن خود برای موضوع داستان در نظر ب رید و با صداهای متفاوت برای شخصیت های مختلف، داستان را برای فرزند خود بخوانید.

۲. داستان گویی

برای جلب توجه بیشتر کودکان داستان های خود را برای او تعریف کنید. از شخصیت های واقعی در اطراف او و فضای خانه خود برای تصویرسازی و شخصیت های داستان بهره ب رید. هرچه فضا و شخصیت ها آشناتر باشند، کودک توجه بیشتری به داستان نشان خواهد داد. به این ترتیب، ذهن کودک سعی می کند داستان را تصویرسازی کند و به این بازی و سرگرمی خوب، هم زمان خلاقیت ذهنی فرزند را نیز پرورش می دهید.

 ۳. موسیقی

وسایل موسیقی از جمله اسباب بازی هایی هستند که در افزایش خلاقیت در ذهن کودکان نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. هنگامی که کودک با سازهای اسباب بازی خود صدا تولید می کند، آواز می خواند و شاد است، در واقع در حال بروز استعدادهای ذاتی خود است. شما با تحسین و تشویق او می توانید این ابتکارات را در ذهن او پرورش دهید.

۴. وسایل الکترونیک ممنوع!

برای اینکه ذهن کودک باز باشد و بتواند خیال پردازی کند، باید تا حد امکان استفاده از وسایل الکترونیک را کاهش دهید. شاید وقتی موبایل خود را دست او می دهید، سرگم باشد و دیگر سروصدا و شیطنت نکند اما با این کار موجب کاهش خلاقیت ذهنی فرزندتان می شود. یا تماشای تلویزیون و برنامه های تلویزیونی وقت او را پر می کنند و اجازه نمی دهند فرزند دلبندتان خیال پردازی کند. بارها و بارها این مساله را یادآور شده ایم که کودکان زیر دو سال نباید پای تلویزیون بنشینند. کودک باید حداکثر ۳۰ دقیقه اجازه تماشای تلویزیون را داشته باشد. بیش از این، قوه تخیل و خلاقیت های او کمرنگ می شود.

۵. فضاسازی

نمایش و ایفای نقش های مختلف به کودک کمک می کند تا خود را جای شخصیت های مختلف قرار دهد. برای موفقیت در این مسیر باید قدرت خلاقه و قوه تخیل قوی داشته باشد. برای این منظور شما باید به تخیل او کمک کنید و برایش امکانات و فضای مناسب را تهیه کنید. به طور مثال، اگر دوست دارد نقش معلم را ایفا کند، برایش مثلا عینک و خودکار و دفتر تهیه کنید تا نقشش را بازی کند. لازم نیست وسایل گران یداری کنید، با ساده ترین وسایل موجود نیز می توان به رشد قوه تخیل کودک کمک کرد.

 ۶. قبول عادت های عجیب کودک

برای برخی والدین قبول و کنار آمدن با برخی عادت های عجیب کودک بسیار دشوار به نظر می رسد. به طور مثال، دخترک شما دوست دارد برای بازی در کوچه دامن کوتاه خود را بپوشد. این از نظر شما به هیچ عنوان درست و قابل قبول نیست. اما این را بدانید که کودک این وسواس را درک نمی کند. بنابراین پیش از اینکه با فرزند خود وارد بحث بشوید که هر مکانی لباس مخصوص خود را دارد، به این فکر کنید آیا اشکالی پیش می آید مثلا با دامن چین دارش کوچه برود؟ اگر نه. خب، اجازه دهید هر آنچه راحت است و دوست دارد را بپوشد.

۷. قبول دوستان تخیلی فرزندان

در مراحل رشد کودک بسیار طبیعی و نرمال است که دوستان های خیالی داشته باشد. این دوستان از قوه تخیل بسیار قوی در کودکان نشان دارد. این کودکان اصولا رفتار اجتماعی بهتر و هراس اجتماعی کمتری دارند. در همین راستا، می توانید هنگامی که فرزند شما در حال بازی با دوستان خیالی خود است در جمع آنها حضور داشته باشید و تا زمانی که رفتار بد یا اشتباهی از فرزند سر نزده است، او را همراهی کنید.

 ۸. تعیین محدودیت های نسبی

اینکه برای بازی و سرگرمی های کودک محدودیت تعیین کند، بد نیست. به طور مثال، اگر کودک دوست دارد نقش دریایی را بازی کند و اطراف خانه بگردد، اشکالی ندارد اما باید بداند مثلا هنگام شام باید به دنیای واقعی بازگردد و سرمیز بنشیند و غذایش را میل کند. باید بداند در کنار تخیل، دنیای واقعی نیز هست که باید همیشه در ذهن خود داشته باشد.منبع: http://childshahidanvatani. /